Quantcast
Channel: Spanyolország érdekességek – Spanyol határok nélkül!
Viewing all articles
Browse latest Browse all 126

Embertornyok Katalóniában

$
0
0
Spanyolország rengeteg csodás katedrálissal, erőddel büszkélkedhet, melyek magas tornyaiból messzire ellátni. Alkalomadtán építenek viszont olyan tornyokat is Katalóniában, melyek, bár nem tartósak, biztos, hogy minden bámészkodó emlékezetében sokáig megmaradnak. Te hallottál már a katalán embertornyokról?
castell építés felülnézetbőlcastell építés felülnézetből

Nem másról van itt szó, mint a castell nevű (katalán szó, spanyolul castillo, azaz kastély) emberi építményekről, melyek Katalóniában és a Baleár-szigeteken terjedtek el, és nem múlhat el úgy városnap vagy helyi ünnep, hogy ne próbálnák ki erejüket, kitartásukat a toronyban részt vevők. Lényege, hogy az emberek egymás vállára állva igyekeznek minél több szintet létrehozni.

A torony három fő részre tagolódik: a legalul állók az alap (la pinya) alkotói, rájuk építkeznek a tronc szintjeiben részt vevők. Míg a legalsók alkotják a biztos alapot, addig a tronc-ból derül ki, milyen magas az építmény. A tetejére végül két gyerek mászik fel, és amikor egyikük meglengeti a karját, azt jelzi, hogy az építmény készen van, onnantól indul a lefelé mászás, mondhatni, a “bontás”.

A castell eredete már több, mint kétszáz évre nyúlik vissza, és egy vallásos ünnepen jelent meg először Tarragona tartományban. Pár év elteltével azonban különálló eseményként is létjogosultságot nyert és a környékbeli falvak, városok is átvették a szokást.

A furcsa sportban részt vevőket könnyen felismerhetjük a tömegben: alul fehér nadrágot és széles övet (az övre lépve másznak fel a magasabb szinten lévők), felül pedig színes inget viselnek, csapattól függő színben, melyre a csapat címerét varrják.

Mivel évszázadokra visszatekintő eseményről van szó, kialakult az a négy alap tulajdonság, amellyel minden casteller-nek, azaz résztvevőnek rendelkeznie kell.

Az első ilyen természetesen az erő (fuerza). Igen nagy fizikai erőkifejtést igényel még az a pár perces gyakorlat is, míg “felhúzzák” a tornyot. Az alul lévők tartják tulajdonképpen az egész konstrukciót, míg a felsőknek hajlékonynak és strapabírónak is kell lenniük, hogy gyorsan fel tudjanak a többiekre mászni, egyúttal a fölöttük lévőket is elbírják.

A második tulajdonság, mely nélkül nem lehetsz casteller, az egyensúly (equilibrio). Ahhoz, hogy az építmény stabilan álljon, nagyon erős egyensúlyérzékre van szükség.

Egy casteller alapvetően értékes is (valor). Mindenki más funkciót tölt be az építményben, és mindenki szerepe nélkülözhetetlen ahhoz, hogy az egész torony stabilan álljon. Azt hiszem, szép allegóriája is ez a gyakorlat a katalán nép összetartásának.

Végül, a negyedik tulajdonság a higgadtság (cordura). Nagyon ott kell lenni fejben, hiszen mások élete függ a te koncentráló képességedtől. Talán ennek a negyedik követelménynek köszönhető leginkább, hogy bár castell építés már a XVIII. század végétől zajlik, mindezidáig csak három halálos baleset történt.

Itt egy videó, mely az egyik csapat new york-i szereplését mutatja be, ahol nem mellesleg a torony mellett világrekordot is felállítottak:



Te láttál már castell-építést élőben?

Ha szeretnéd a nyelvvizsga magas tornyát sikerrel megugrani, ajánlom figyelmedbe nyelvvizsga-felkészítő CD-s tananyagomat, melyet itt rendelhetsz meg!


Viewing all articles
Browse latest Browse all 126