Quantcast
Channel: Spanyolország érdekességek – Spanyol határok nélkül!
Viewing all articles
Browse latest Browse all 126

Az El Corte Inglés története

$
0
0
Aki járt már Spanyolország valamelyik nagyobb városában, biztosan látott zöld és fekete nyilakkal telenyomott nejlonszatyrot, elsétált a legnagyobb spanyol bevásárlóközpont-lánc egyik épülete előtt, de még az is lehet, hogy belülről is látott El Corte Inglés-t. Honnan indult a lánc és hogyan lett az egyik legismertebb spanyol márka? Történet a kezdetektől.
El Corte Inglés emblémaEl Corte Inglés embléma

Mint minden sztori, ez is egy merészet álmodó kisemberrel kezdődik. Az El Corte Inglés (Az Angol Szabás) egy 1890-ben alapított, pici madridi szabóság volt, amely három utca kereszteződésénél állt. 1935-ben ezt a szabóságot vásárolta meg Ramón Areces Rodríguez, amelyhez az anyagi hátteret kezesként a nagybátyja, César Rodríguez biztosította. 1939-ben, a spanyol polgárháború végeztével aztán megvásároltak egy újabb ingatlant az egyik utcában a háromból, így annak földszintjén, valamint az első két emeleten megindulhatott a kereskedés. 1940-ben Ramón megalapítja a céget El Corte Inglés néven, az első elnök nagybátyja lesz.

A névadó kis szabóságA névadó kis szabóság

1945-ben tovább bővül a kereskedés: már az épület 5 szintjén, összesen 2000 négyzetméter területen árulják ruháikat. Jobban mondva, már akkor sem csak ruhák alkották a repertoárt, ennek köszönhető, hogy kialakítják a különböző eladási osztályokat az épületen belül. Ehhez a felosztáshoz az El Corte Inglés a mai napig ragaszkodik, ebben tehát eltér az itthon ismert plázáktól.

Csupán pár év leforgása alatt sikerült szert tenniük a teljes szomszédos ingatlanra is, Ramónék így megduplázták az eladóteret és kínálatukban egyre inkább tudtak alkalmazkodni a korabeli vásárlói igényekhez.

A hatvanas években indult el a hálózatos terjeszkedés: új központ Madridban, valamint új bevásárlóközpontok Barcelonában, Sevillában és Bilbaoban fémjelezték ezt az évtizedet. Ez az elképesztő tempójú terjeszkedés a kilencvenes évek közepéig folytatódott, gyakorlatilag minden autonóm közösség fővárosában legalább egy központot nyitottak. A piaci réseket felismerve, megvetették a lábukat olyan új területeken is, mint az utazás vagy a biztosítások. A leányvállalatok száma egyre nőtt, ma már egy tucatnyi cég tartozik az El Corte Inglés cégcsoportba, amelyek különböző üzleti területeket fednek le.

Amikor Ramón 1989-ben meghalt, utódjául Isidoro Álvarez lépett, aki már a hatvanas évektől kezdve a cégnél dolgozott. Mire ő lett az elnök, már tökéletesen ismerte a vállalati struktúrát, irányelveket. A cégcsoport része többek között a Supercor és a Hipercor szupermarketlánc, amely a kétezres években úgy adta-vette különböző szupermarketeket, ahogy más a mobilját cserélgeti. A Carrefour csoporttól öt hipermarketet vettek át, a Marks & Spencer márkától pedig, amely 2001-ben úgy döntött, kivonul Spanyolországból, kilenc épületre tettek szert. Ez pedig csak pár kiragadott példa a széleskörű céges tevékenységből és a sok-sok megvalósult adásvételből!

Elmondhatjuk tehát, hogy az El Corte Inglés szekere szépen száguld. A spanyol sajtóban augusztusban megjelent hírek szerint, a cégcsoport 2013-ban 6,2%-kal növelte profitját az azt megelőző évhez képest. Ez a szép eredmény a 722 millió eurós éves forgalomból adódott. Nem csak pénzügyi értelemben tudatos a cég: számos áruházukat a környezettudatosság jegyében építették át és elérték, hogy károsanyag-kibocsájtásuk 32%-kal csökkenjen.

Ha legközelebb Spanyolországban jársz, térj be te is egy El Corte Inglés-be, hogy belülről is láthasd a spanyolok egyik legismertebb, legerősebb márkáját!

Honlap: http://www.elcorteingles.es/

Spanyol e-bookok nyelvgyakorláshoz itt: http://spanyolonline.hu/spanyol-e-book-kezdoknek-es-haladoknak






Viewing all articles
Browse latest Browse all 126