Quantcast
Channel: Spanyolország érdekességek – Spanyol határok nélkül!
Viewing all 126 articles
Browse latest View live

Spanyol régiók – Katalónia

$
0
0
Ma a leglátogatottabb spanyol város, Barcelona régióját vesszük górcső alá – a statisztikák szerint oda megy a legtöbb turista évente. Tengerpartok, híres épületek, saját nyelv: ez Katalónia!




Általános adatok



Terület: 32 106 négyzetkilométer

Főváros: Barcelona

Hivatalos nyelvek: spanyol, katalán, occitano

Éghajlat: mediterrán, háromféle verzióban (a hegyek közelében hó és hideg télen, a tengerparton enyhe tél és forró nyár, középen hideg tél, forró nyár)

Főbb városok: Barcelona, Girona, Lleida, Tarragona



Turisztikai látványosságok



A lista szinte végtelen. Barcelona lehet az első, melyet meglátogatni érdemes, hiszen a neves építész, Antonio Gaudí alkotásaiba botlunk minden utcasarkon: házak, mint a Casa Milá vagy a Casa Batlló, parkok, mint a Parque Güell és persze a korona, a Sagrada Familia katedrális. Ha valaha is elkészül, a világ legnagyobb székesegyháza lesz (hacsak addig meg nem előzik Dubaiban egy másikkal)… A templom már több, mint százhúsz éve épül, ám Gaudí váratlan és szerencsétlen halála után (elütötte egy villamos 1926-ban) is igyekeztek a mester álmait hűen követni az építés során.

A Sagrada Familia katedrális




A Casa Milá egy részlete




Katalónia kirándulásokra is kiváló terepet kínál. Az Ebro folyó mentén gyönyörű tájakat találunk,és bár itthon nem túl híresek, a katalán borok is megihlettek egy-két túraútvonal-tervezőt, ott is léteznek ugyanis borkóstolással egybekötött kirándulások a borvidékekre.

Miravet falu az Ebro folyó partján

Szeptember 11-e nem a terroristák miatt nevezetes nap Katalóniában, ekkor van ugyanis Katalónia hivatalos ünnepnapja. Arra emlékeznek, hogy a franciák 1714-ben ezen a napon vették be Barcelonát a spanyol örökösödési háborúban. Megemlékezések, koncertek és fesztiválok jellemzők régiószerte erre a napra.

Nem szabad megfeledkeznünk a tengerpartokról sem: a Costa Brava és a Costa Dorada biztosan neked sem cseng idegenül. Ha pedig a síelés szerelmese vagy, a Pireneusokban megteheted: tíz kiváló síközpont áll a turisták rendelkezésére.

Cadaqués városa a Costa Brava partszakaszon terül el

Híres emberek

Említettem már Antonio Gaudít, akinek egyedi stílusa bélyegként hagyott nyomott Barcelona városán. Rajta kívül azonban Katalónia sok más világhírű művésszel is dicsekedhet. Ilyen például Montserrat Caballé operaénekesnő, Juan Miró festő és persze a különc szürrealista zseni, Salvador Dalí. Bár Pablo Picasso nem katalán származású, ezer szállal kötődik Barcelonához, hiszen itt élte fiatalkorát, itt kezdte a rá jellemző kubista stílust elsajátítani, kialakítani.



600x6004

A katalán nyelv

Végezetül, érdemes pár szót szentelni a katalán nyelvnek, mely Spanyolország négy hivatalos nyelve közül az egyik. A katalán szintén a latin nyelvből ered, és sok hasonlóságot mutat a spanyollal, de a franciára is emlékeztet a hangzása. Katalónián kívül Valencia tartományban is használják, valamint a Baleár-szigeteken. Azt talán érdemes tudni, hogy szélsőségesebb csoportok szeretnék, ha Katalónia önálló állam lenne, elszakadva Spanyolországtól. Azok, akik ezt a nézetet vallják, a katalán nyelv használatával is kifejezik önállóságukat. Ez nem azt jelenti, hogy minden katalán, aki katalánul beszél, szeparatista, de ha például összeakadsz egy pincérrel, akihez többször is spanyolul szóltál, ő mégis katalánul válaszol, most már tudni fogod, hogy miért van ez.

Kövess Facebookon rengeteg spanyolos tanulnivalóért, érdekességért!


Instagramon csodás képeket, vicces spanyol kifejezéseket, bölcs idézeteket hozok neked!


Spanyol régiók – Valencia

$
0
0
Narancsligetek, la Dama de Elche, csodás tengerpart és egy óriási buli március közepén: ez Valencia. Ismerd meg közelebbről ezt az iparilag is jelentős, gazdag spanyol tartományt!





Általános adatok

Terület: 23.305 négyzetkilométer

Főváros: Valencia

Nagyobb városok: Alicante, Elche, Torrevieja, Benidorm

Éghajlat: mediterrán – forró nyarak, enyhe telek, a csapadék északról dél felé haladva csökken



Miből élnek?

Valencia mind a mezőgazdaságban, mind az iparban és szolgáltatásokban igen erős potenciál Spanyolországon belül. Ha spanyol narancsot vásárolsz a boltban, az nagy valószínűséggel innen származik, ugyanis óriási narancsligetekben termesztik. Híres még az almájuk, a mandulájuk, sőt, még rizstermesztéssel is foglalkoznak, igaz, ez a vonal mára peremre szorult, régen jóval nagyobb hagyománya volt.

Ami az ipart illeti, a fémipar és a könnyűipar területén jeleskedik a tartomány. Gyártanak itt minőségi ruhákat, cipőket, de az Alcoy-ban lévő játékgyárak is híresek az országon belül. A mezőgazdasági terményeknek, valamint a kézműves termékeknek és a sok exportált turrónnak köszönhetően a tartomány kereskedelmi tevékenysége igen élénk. A turizmus szintén óriási bevételt hoz Valenciának, lévén a Costa Blanca és a Costa de Azahar, Benidorm városával az élen, évi több százezer látogatót fogad.

Benidorm városa Valencia tartományban, SpanyolországBenidorm, a spanyol metropolisz

Turistáknak ajánlott

– Ha autentikus valenciai környezetben szeretnél pihenni, válassz egy barraca-t. Ezek a falusi kis tanyaházikók egy-egy nagy birtokon találhatók, és sok ma már vendégházként vagy étteremként, fogadóként működik. Nagyon takarosak, a házigazda pedig saját készítésű ételekkel kínál!

A barraca Valencia vidéki nyugalmát adja át



– Az év legnagyobb bulija a Las Fallas, amelyet a tartomány minden városában megrendeznek, de Valencia városában a leghíresebb. Kerek öt napig tart, az utolsó nap mindig március 19-re, József napra esik (día de San José). A város minden negyede épít egy hatalmas, kartonból és fából összetákolt figurát (ninot), amely vagy vicces jelenetet, vagy egy kifigurázandó személyt (politikust, színészt) ábrázol. Ezek a figurák aztán végigvonulnak a városon egy hatalmas karnevál keretében, és kiválasztják közülük azt az egyet, amelyet megmentenek, minden évben csak egyet. Hogy miért kell megmenteni? Azért, mert a többit az ünnep utolsó napján egy hatalmas máglyán elégetik! A petárdák, tűzijátékok, utcai muzsikusok mindennapi látványnak számítanak az ünnep ideje alatt, alvásból nem jut sok senkinek!



Valencia Las FallasLas Fallas – hatalmas ninot a karneváli szekéren

– Elche városa több szempontból is kihagyhatatlan. Egyrészt, itt található Európa legnagyobb pálmaültetvénye, melyet világviszonylatban is csak néhány arab pálmás előz meg. Többnyire datolyát termesztenek az ültetvényen. Az első fák még az arab megszállás idején kerültek a területre (8.-15. század között). Másrészt, a ‘Misterio de Elche’ nevű vallásos előadás is említésre méltó, mivel már az UNESCO is felvette a világörökségi listájára. A misztériumjáték Szűz Mária életét dolgozza fel, és minden évben májusban adják elő.

Elche egyik pálmaültetvénye



2



– Elchéből származik egy híres mellszobor is, a ‘Dama de Elche’, mely egy nőalakot ábrázol, kb. fél méter magas, és a hátán egy mélyedés található. Valószínűleg ereklyetartóként vagy vallásos szertartásokon szolgálhatott. Az i.e. 5. századból származik, egy madridi múzeumban találkozhatsz vele.

– Ha Valencia, akkor paella. A világhírű rizses-sáfrányos étel ebből a régióból indult hódító útjára. Ma már rengeteg variánsa létezik, de az eredeti réges-régen csirkehúsból, kacsából, nyúlból vagy kagylóból készült, és Valenciában termesztett rizst használtak hozzá. A sáfrány, mint a világ egyik legdrágább fűszere, színezékként szolgál. A mai verziókban sokszor találkozunk tenger gyümölcseit tartalmazó paellával, vagy az ún. paella mixta-val, ami csirkét is és tengeri herkentyűket is tartalmaz.



Ha az idén tervezel spanyol vakációt, számodra is kihagyhatatlan ez az ingyenes spanyol szókincsfejlesztő e-tanfolyam! Alapvető szavakat, szitukat (étterem, vásárlás, útbaigazítás) tanulhatsz meg belőle. Iratkozz fel itt!


Spanyol régiók – Galícia

$
0
0
Galícia zöld tájai, dús legelői és erős hálói a tartományt gazdaggá tették, érdemes tehát kicsit körülnézni, mire is számíthatsz, ha ott szeretnél vakációzni!



Általános adatok

– Terület: 29 574 négyzetkilométer (a 7. legnagyobb)

– Lakosság: kb. 2 795 000

– Főváros: Santiago de Compostela

– Nagyobb városok: Vigo, La Coruña, Orense, Lugo, Pontevedra

– Éghajlat: óceáni, ami azt jelenti, bőséges csapadék hull a vidéken. Épp ezért tartozik hozzá és még néhány északi tartományhoz az “España Verde” (Zöld Spanyolország) elnevezés.



Miből élnek?

Galícia tartományhoz szorosan hozzátartozik a víz. Nem csak az őt körülvevő végtelen óceánra kell gondolni, hanem a folyókra is, melyek, bár rövidek, szép számmal képviseltetik magukat (“a tízezer folyó tartománya”). A rengeteg erdő egy része fakitermelésre szolgál: a tölgyfa a legjellemzőbb a vidéken. A sok víz és egyenetlen tájak miatt a mezőgazdaság a megszokottnál kisebb szerepet kap Galíciában, az országon belül viszont még így is jelentős a kukorica- és burgonyatermesztésben.

A dús legelők lehetővé teszik a szép, kövér tehenek tartását, a galíciai tej, vaj, sajt híres is ám! A legjelentősebb tevékenység mégis a halászat Galíciában: az itteni halászok adják a teljes spanyol halállomány több mint felét! Nem csoda, hogy jó pár jellegzetes galíciai étel alapanyaga a hal és a tengeri herkentyűk. E két utóbbi állatkára (tehenek és halak) épül az iparuk jelentős része is: a tejipar, a konzervipar, a halfeldolgozás elsődleges szerepet kapott. Szintén nagyhatalom a régió hajóépítésben.



4



Mit érdemes megnézni?

Talán már lerágott csont a Santiago de Compostelában található katedrális meglátogatása, mégis kihagyhatatlan, hiszen mindenkinek van legalább egy ismerőse, aki már járt az El Camino-n. A zarándokutat egyre többen választják úticélul, és míg a középkorban főleg a vallásos keresztények baktattak végig az utakon, hogy megnézzék a katedrálisban található sírt, mely Szent Jakabot, Jézus egyik apostolát őrzi, ma már összefuthatsz házasságát megmenteni próbáló házaspárral, kiégett menedzserrel, az élete értelmét kereső ötvenessel és kalandot kereső húszassal is. Szóval, a katedrális és a köré épült mítosz, valamint a zarándokút hírneve már önmagában is kíváncsiságot ébreszt a régió iránt.



Ha szeretnél Santiago de Compostela-nál tovább látni, javaslom megtekintésre a számtalan római kori emlékművet, akár a Herkules-tornyot, akár az oruense-i hidat. A rómaiak bizony itt is számos nyomot hagytak maguk után.

A Herkules-torony Galíciában római kori emlék



Galícia leghíresebb építményei az ún. “hórreo“-k (magtárak). Ezek a fából készült házikók kifejezetten erre a vidékre jellemzőek. Oszlopokra épültek, és minden oldaluk jól szellőzik, ami nem is csoda, hiszen nevükhöz híven a vetőmag tárolására használták őket. A leghosszabb ilyen hórreo 34 méter hosszú! A magtárak ma látogathatók, afféle szabadtéri néprajzi kirándulás keretein belül.

Ilyen egy ‘hórreo’



Ha nagy fiestára vágysz, rengeteg ünnep közül válogathatsz. A régió nagy napja július 24-e, Galícia Nemzeti Napja, melyet azért megelőz egy kedves kis egy hetes ünnepségsorozat vásárral, tűzijátékkal, koncertekkel és vallásos körmenetekkel. A spanyolok szokásához híven, szinte nincs is olyan hónap, amikor ne lenne legalább egy ünnepük. Október 4 és 12 között például Lugo védőszentjének ünnepét tartják, Catoira-ban Viking Ünnepet rendeznek, El Grove városa tartja az évenként megrendezésre kerülő Tenger Gyümölcsei Ünnepet rengeteg kütyükóstolással (na, oda én is elmennék), Ortigueira-ban pedig a kelta hagyományokra épülő ünnepséget ülnek.



A gallego

Galíciának a spanyolon kívül van egy másik hivatalosan nyelve is, ez pedig a gallego. A nyelv a latinból származik, és a XIII. században élte virágkorát. Ekkor élt ugyanis X. Bölcs Alfonz király, aki számos művét gallego nyelven írta, az udvari költészet pedig szintén gallego-ul virágzott. A gallego nagyban hasonlít a portugál nyelvre, kutatások szerint valamikor a középkorban vált ketté az ősnyelv.



Spanyol nyaralásra készülsz? Ha bővítenéd addig szókincsedet, ajánlom figyelmedbe ezt az ingyenes e-tanfolyamot. Mire elvégzed, már nem tudnak eladni Spanyolországban sem! 🙂


Spanyol régiók: Castilla – La Mancha

$
0
0
A szélsőségek földje, a kastélyok régiója, Don Quijote szülőföldje – ezekkel a jelzőkkel illethetjük Spanyolország harmadik legnagyobb területű tartományát, Castilla-La Mancha-t. A hatalmas kiterjedésnek köszönhetően rengeteg a látnivaló, a kulturális és természeti érték, alig tudtam választani, mit mutassak be belőle!






Általános adatok

Terület: 79 463 négyzetkilométer (3. legnagyobb)

Lakosság: kb. 2,1 millió fő (egyike a legkevésbé lakott tartományoknak)

Főváros: Toledo

Nagyobb városok: Toledo, Ciudad Real, Albacete, Guadalajara

Éghajlat: mediterrán, kontinentális jelleggel – a hegyekben akár -20 fok is előfordul, míg nyaranta a sík vidékeken nem ritka a 45 fokos forróság



Miből élnek?

Nem mondhatnánk, hogy a régió vízzel jól ellátott, de ez sem akadálya annak, hogy gabonából, szőlőből, napraforgóból és olívabogyóból az ország egyik legerősebb termését adja évről évre, sőt, a napsütéses órák magas száma kedvez a növénytermesztésnek. Állatból sincs hiány: a terjedelmes legelők bárányt, kecskét, tehenet hizlalnak, és a híres “queso manchego”, azaz la mancha-i sajt is innen származik. Az ipari szektorok közül kiemelkedik az élelmiszer- és a textilipar, valamint a kerámiagyártás.



Érdekességek, látnivalók

– A kastélyok régiója – emlegetik Castilla – La Mancha-t, joggal, hiszen ötszáz körülire tehető az itt található erődítmények, várak, kastélyok száma. Ez egyrészt annak köszönhető, hogy itt volt a középkorban a mórok és a keresztények földjeinek találkozása, és az arab továbbterjeszkedést erődítményrendszerrel szerették volna megakadályozni a spanyolok. Másrészt, az egykor ellenséges Castilla és Aragón tartományok közötti összecsapások szintén ezen a földön zajlottak.

– Toledo ma már a világörökség része, ami nem csoda: gyönyörűséges ötvözete a keresztény, arab és zsidó kultúra találkozásának, világviszonylatban is egyedülálló építészetű a város. Egy közeli dombról szépen látni, hogyan férnek meg egymás mellett a különböző időszakból és népektől származó épületek a Tajo folyó fölé magasodva. Nem csoda, hogy a lenyűgöző város az egyik leghíresebb spanyol festő, El Greco lakhelyévé vált, aki számtalan képen örökítette meg a toledói látképet.



Toledo látképe a szemközti dombról



– A régió, egész pontosan a Cuenca melletti táj ad otthont a Ciudad Encantada, azaz Elvarázsolt Város nevű hihetetlen természeti képződménynek: sziklák sokaságát találod itt, és el sem hiszed, hogy mindezt nem óriások vagy ufók, hanem a szél és hajdanvolt vizek faragták ki… A vonzó turistalátványosság egyedi az országban.



Ciudad Encantada



– Don Quijote nyoma, emléke a régió számos pontján fellelhető: Cervantes Múzeum Esquivias-ban, számos köztéri szobor, sőt, még egy Ruta de Don Quijote nevű túraút is őrzi Spanyolország leghíresebb irodalmi alakjának nevét. Don Quijote útját egyébként a regényben szereplő helyszínek alapján állították össze.


Szélmalmok Castilla-La Mancha-ban




– Cuenca városa egy csodálatos házsorról is híres, mely a “casas colgadas/colgantes” (lógó házak) nevet kapta, a kép alapján gondolom, kitalálható, hogy vajon miért… Bár eszméletlen látványt nyújtanak, a gyerekeimet azért nem szívesen engedném ott ki az erkélyre!



Casas Colgadas Cuenca városában (kép: queverenelmundo.com)



– Toledo nemzetközileg is látogatott ünnepe a Corpus Christi, ez a vallásos felvonulás, amikor az utcák ünnepi díszbe öltöznek. A régió bővelkedik vallásos ünnepekben: itt van a romería például, amikor a hegyekben lévő remetelakokat keresik fel a városkák lakói, vállukon szent szobrokat cipelve, vagy a szent hét, amelynek során a nyomasztó hangulatú körmenetek vonzzák a látogatókat.



4



– A “fiesta de moros y cristianos”, azaz a mórok és keresztények ünnepe egy jópofa kavalkád, melyben felelevenítik a középkort, amikor a két nép egymásnak feszült. Játékos csatajelenet, különböző vetélkedők, gasztronómiai sokszínűség jellemzik ezt a több városban is hagyományosan megrendezendő ünnepet, mely mindig hatalmas tűzijátékba torkollik.

– Toledo még két produktumáról is világhírű: az egyik a marcipán, a másik az évszázadok óta keresett és megbecsült, ma már csillagászati árú kard és tőr.



Spanyolországi nyaralást tervezel? Ne hagyd ki kezdő szókincsfejlesztő tanfolyamomat ingyen és bérmentve, iratkozz fel most! Minden leckében hangos szószedet és házi feladat megoldókulccsal!



Kövess Facebookon és Instagramon, spanyolozz velem!


Paco de Lucía, a flamenco gitár mestere

$
0
0
2014. február 25-én hunyt el Paco de Lucía, a híres flamenco gitáros és zeneszerző. A 66 éves művész a mexikói strandon lett rosszul, és mire a mentők kórházba értek vele, életét már nem tudták megmenteni. Ki volt ő, honnan indult és hová jutott?





Paco de Lucía Dél-Spanyolország legdélebbi csücskében, Algeciras-ban született 1947. december 21-én. Nem véletlenül lett tehát flamenco gitáros: a flamencot gyerekkora óta élőben hallgathatta szülőhelyén, ráadásul textilkereskedő apja is zenéléssel egészítette ki a család textileladásokból összekuporgatott, szegényes betevőjét. Az öt gyerekből nem csak Paco, hanem még két másik bátyja is zenész lett.



A család anyagi körülményei miatt a gyerekek korán dolgozni kezdtek. Paco 12 éves volt, amikor testvéreivel a Los Chiquitos de Algeciras nevű formációban gitározni kezdett, fellépéseikkel pedig egyre nagyobb elismertséget vívtak ki a cádizi flamenco-kocsmák, azaz tablao-k közönsége előtt. Paco akkor már hat éve gitározott, de nem sokat kellett várni az első díjra sem: tizennégy évesen Jerez de la Frontera-ban nyert versenyt egy nemzetközi flamenco fesztiválon. Ezzel gyakorlatilag el is kezdődött szédítő karrierje: egy menedzser azonnal szerződtette őt a Spanyol Balett Társulathoz harmadik gitárosnak, és pár hét leforgása alatt egy Egyesült Államokban zajló turnén találta magát.





Később egyik testvérével adta ki első lemezeit, akkor már apja menedzselte a fiúkat. Egyre-másra jöttek a szakmai találkozások, amikor is fiatal gitárosokkal alkotott csapatot, vagy lemez rögzítése céljából, vagy azért, hogy egy turné keretein belül bejárják Európát és mindenhová elvigyék a flamenco zenét. Ez a hetvenes évek második felében történt.

Élete legszebb éveinek azt tartotta, amikor Camarón-nal zenélt együtt. A híres énekessel több, mint tíz lemezt vettek fel, párosuk felülmúlt minden addigi népszerűséget. Paco de Lucía virtuóz, improvizáló gitárjátéka és Camarón de la Isla jellegzetes “flamenco” hangja a világ minden zegzugába eljutott.





A fiatal közönséget 1973-ban hódította meg az Entre dos aguas című szerzeményével. Neki köszönhető, hogy egyre több fiatal kezdett érdeklődni a flamenco stílus és gitár iránt.



1981-ben Paco de Lucía úgy döntött, hattagú együttest alapít. Két bátyjával és más zenészekkel együtt rengeteg koncertet adtak, Paco egyedi stílusa egyre jobban kialakult. Később egy táncos is csatlakozott formációjukhoz, Manolo Soler személyében. A zenekar majdnem másfél évtizedig létezett, ezt egy trió követte, végül újra felélesztette a héttagú együttest, néhány tagcserét végrehajtva.





A kilencvenes évek végén élete legnehezebb időszaka következett. Camarón meghalt, édesanyját és édesapját gyors egymásutánban vesztette el, ráadásul a Camarón-nal készített dalok körül szerzői jogi viták alakultak ki. Mindez gyomorfekélyét súlyosbította, ezért egy jó időre visszavonult a zenéléstől. Palma de Mallorcán telepedett le, de rengeteget tartózkodott Mexikóban is, ahol nyaralót vásárolt. 2004-ben aztán épp egy Mexikóban rögzített albummal, a Cositas buenas-szal tért vissza a zenei életbe.





2004 volt az az év is, amikor megkapta a Premio Príncipe de Asturias de las Artes díjat is, hazájának elismerését zenei pályája iránt.



Paco de Lucíát a zeneértők a legnagyobb flamenco gitárosnak tartják, aki amellett, hogy szívesen és nagy tehetséggel ötvözte a stílusokat a flamencoval, mindvégig hű tudott maradni szűkebb hazája, Andalúzia zenéjéhez. Nyugodjék békében.



Spanyol régiók: Castilla y León

$
0
0
Spanyolország magtára, a spanyol nyelv bölcsője, a legnagyobb tartomány – mindezek a jelzők Castilla y León-ra utalnak. Ismerd meg ezt a Magyarországnyi területet a maga szépségeivel és nehézségeivel együtt!



Általános adatok

Terület: 94223 négyzetkilométer (Spanyolország legnagyobb tartománya)

Lakosság: kb. 2,4 millió lakos, ezzel ritkán lakottnak számít

Fővárosa: Valladolid

Nagyobb városok: Valladolid, Salamanca, Segovia, Ávila, Burgos, León

Éghajlat: szárazföldi mediterrán, hideg telekkel és rövid, de forró és száraz nyarakkal



Miből élnek?

A régió ebből a szempontból sajnos nem a legjobbak közé tartozik. Fél évszázaddal ezelőtt mintegy 1 millió lakos hagyta el Castilla y León-t, hogy más, iparilag fejlettebb, munkahelyekkel inkább ellátott régiókba költözzön, és a kivándorlás azóta is folyamatos.

Az erőteljes gabonatermesztés miatt hívják a tartományt “Spanyolország magtárának”. Az állattenyésztés fő profilja ma már a birka, de a bányászatban is van mit felmutatnia: az ország legnagyobb kőszéntartalékaival rendelkezik, a szénbányákból felhozott kincs a tartomány hőerőműveit táplálja. Az ipar is igen fontos ágazat, mely jelentős munkaerőpiacot lát el, főleg az autógyártás, az élelmiszeripar és a vegyipar jelentős, több nemzetközi gyógyszergyár is itt telepedett le például.

Ami a turizmust illeti, most van felfutóban. A régió, talán óriási távolságainak köszönhetően is, kissé elhanyagolt ékszerdoboz volt a kétezres évekig, korszerűtlen vasúthálózattal és nehézkesen autózható pályákkal. Ma már egyre épül-szépül a hálózat, így Madridból könnyen megközelíthetővé válnak a történelmi városok.



Mit nézzen a turista?

– Castilla y León a katedrálisok földje.Az ország három gótikus stílusú székesegyházából kettő itt található, mégpedig Burgosban és Leónban. A hatalmas építmények már méreteikkel is elkápráztatják a főtérre tévedőt.



Salamanca városa



– A reneszánsz korszakból Salamanca városának központja maradt meg legeredetibb formájában, ezzel fel is került az UNESCO Világörökségi Listájára. Egyeteme is hosszú évszázadok óta híres. Nem csoda, hogy a tartományban egymást érik az ún. “paradores nacionales” nevű szállások. Ezek olyan műemlék-épületek, melyeket az állam újíttatott fel, hogy igényes, négy-ötcsillagos szállásokká váljanak. Régi kastélyok vagy kolostorok, amelyek kívülről épp olyan impozánsak, amennyire pazarok belülről.

– Az egyik legjellegzetesebb város Segovia, mivel már a rómaiak idejében is fontos központnak számított. A római vízvezeték épen maradt része még a mai viszonyokhoz képest is zavarba ejtően precíz és hatalmas. Emlékszem, rengeteg fecske repkedett körülötte, amikor én látogattam meg.



Segovia a római vízvezetékkel



– Ávila városa főképp egy törékeny nőről, Ávila-i Szent Terézről híres, aki a kármelita apácarend egyik mellékágának alapítója volt. Csodálatos versei, misztikus stílusban íródott költeményei máig a spanyol irodalom remekei.




Ha szeretnél te is spanyolul tanulni, nézd meg oldalamat itt: SPANYOL

Viewing all 126 articles
Browse latest View live