Quantcast
Channel: Spanyolország érdekességek – Spanyol határok nélkül!
Viewing all 126 articles
Browse latest View live

1992: a világ meghódítása 3. rész

$
0
0
Ha azt hinnéd, hogy a sevillai világkiállítással és a barcelonai olimpiával véget ért a spanyolok tevékenykedése a szóban forgó évre, tévedsz: Madrid volt 1992-ben Európa kulturális fővárosa. Milyen volt akkoriban Spanyolország fővárosa és milyen programokkal várta az érdeklődőket?
Akkortájt Madrid már komoly nemzetközi érdeklődésre tartott számot, a turizmus fellendülése ezekhez az évekhez köthető. Madridot egyre többen kedvelték, egyre többen választották lakhelyül – így történt, hogy egyre kevesebb lett az élhető lakás. A kormány otthonteremtő lépéseket valósított meg: beépítette a külső területeket, teljes lakónegyedeket hoztak létre 1992-ben (PAU – Plan Auténtica de Urbanización). Ugyanakkor, a belvárosi lakásárak egyre magasabbra kúsztak, hiszen nagy kiváltságnak számított a nyüzsgő főváros közepén lakni. Akinek „kis” spórolt pénze volt, az madridi lakást vásárolt belőle.

A város rengeteg különféle eseménynek adott otthont abban az évben: megnyílt a Museo Reina Sofía és a Museo Thyssen-Bornemissza, amely már az első évben 700 ezer látogatót vonzott. A Prado-val kiegészülve így vált teljessé a „Triángulo del Arte” néven ismert múzeumi negyed.

Egy másik grandiózus építészeti projekt a „szellemjárta” Casa de Linares felújítása volt. A csodálatos, de teljesen elhagyatott épületből lett a Casa de América, melynek ünnepélyes megnyitóján Spanyolország királya éppúgy tiszteletét tette, mint Latin-Amerika összes államának elnökei. Közülük Fidel Castro látogatása nemzetközi viszonylatban is nagy jelentőséggel bírt, hiszen a kubai vezetőt nem láthattuk túl sűrűn utazgatni, már csak azért sem, mert nem mindenhol látták volna őt szívesen…

Madrid, Casa de AméricaMadrid, Casa de América

Madrid a parkok városa, tehát a parképítés sem maradhatott ki a legintenzívebb évből: a Parque de Juan Carlos I 1992-ben nyitotta meg kapuit és ez lett a város második legnagyobb parkja.

Madrid, Parque Juan Carlos IMadrid, Parque Juan Carlos I

És ha mindez még nem lenne elég: 1992-ben újult meg az Atocha pályaudvar, akkor telepítették a gyönyörű trópusi „erdőt” a közepére. Amerika felfedezésének ötszázadik évfordulóján minden divatos volt, ami a kolonizációhoz és Latin-Amerikához kötődött.

Madrid, Atocha pályaudvarMadrid, Atocha pályaudvar

A város nemzetközi sztárokat is felvonultatott a jeles alkalomra. Elton John, Michael Jackson és Joe Cocker egytől egyig Madridban adott koncertet 1992-ben. A spanyol flamenco legenda, Camarón abban az évben búcsúzott el a közönségtől egy utolsó koncerttel.

Talán számodra is ismerős Mafalda, az argentin képregényhős. A róla szóló 1992-es kiállítás kicsik és nagyok kedvence volt, és természetesen az alkotó, Quino is megjelent az eseményen.

Nincs időd spanyol tanfolyamra járni_

A fővárosban 1992 nyarán számos jelmezes utcai felvonulást rendeztek: színházi előadásokat rögtönöztek, népviseletes vagy a középkori öltözéket felidéző spanyolok vonultak.

1992-ben megérkeztek Madridba a világhírű színházi előadások is. Abban az évben tartották például A nyomorultak premierjét.

Ne felejtsük ki a sorból az európai gasztrofesztivált, ahol megválasztották Spanyolország legjobb séfjét is.

A hatalmas bulik, újítások, na meg beruházások éve Madridban több, mint 6 milliárd pezetába került. Az akkori tevékeny alkotás gyümölcseit viszont a mai napig élvezhetjük.

Forrás: http://www.telemadrid.es/programas/madrid-en-la-mirada/madrid-en-la-mirada-capital-de-europa




Spanyol nagyböjti szokások 1. rész

$
0
0
Azon túl, hogy a hithű katolikus spanyolok sem esznek húst a nagyböjt péntekjein, van egy tucat olyan regionális szokás Spanyolországban, amit már évszázadok óta tartanak, még ha csak pár faluban is. Izgalmas spanyol szokások a böjti időszakban, első rész!
1.La Vieja Cuaresmera

Don Carnal, a karnevál, a farsang alteregója egy kövér emberke. A böjt megtestesítője viszont egy hétlábú, görnyedt hátú, sovány anyóka, a La Vieja Cuaresmera. Tőkehallal ábrázolják az egyik kezében, míg a másikban egy zöldségekkel teli kosarat szorongat. Figurájából bábut készítenek és Córdoba tartományban minden nagyböjti vasárnapon kiszedik az egyik lábát, húsvétkor pedig elégetik a maradékot.

Az öreg nagyböjtös asszony :)A nagyböjtös öregasszony :)



2. Hornazo (Húsvéti kalács)

Toledo tartomány falvaiban él még a szokás, hogy tojást rejtő húsvéti kalácsot sütnek. A tojások fölé egy-egy keresztet formáznak a tésztából, amelyek a tojást a tésztán tartani hivatottak. A kalács lehet cukros vagy sós, ez utóbbi esetben dugnak még bele egy kis kolbászt is. A gyerekek aztán a rétre vonulnak vele és bekebelezik.

Hornazo - spanyol húsvéti kalácsHornazo – spanyol húsvéti kalács

3. Gyűjtés a lelkekért

Vallási közösségek rendeztek gyűjtést régen a halálos bűnt elkövetők lelkének üdvösségéért több faluban is, de ez a szokás mára visszaszorult és csak Calzada de Calatrava városára jellemző (Ciudad Real tartomány). Az utcákat járó és alamizsnát gyűjtő nők közül egyik egy lámpást tart a kezében, hogy mutassa az utat, míg a másik egy csengőt ráz, hogy jobban magára vonja a figyelmet. Ha az adományozó egy kisgyermek, jutalomból kipróbálhatja a csengőt.

Alamizsnát gyűjtő nőkAlamizsnát gyűjtő nők

600x6003

4. Lélekkolomp Tornavacas-ban (Cáceres)

A lélekkolomp (toque de ánimas) hagyománya egyetlen faluban maradt fent. Nagyböjt minden estéjén egy kolompot rázó nő (la moza de ánimas – a lelkek lánya) megy végig a falu főutcáján, hogy a kolompszóval az elhunyt lelkekre emlékeztesse a falu lakóit. Régen hangosan imádkozott, ma már némán vonul. Egyedül a kereszteződéseknél hallgat el a kolompja.

Kolompszó a halottakértKolompszó a halottakért

5. Kürtös felvonulás, Chinchilla, Albacete

A Názáreti Jézus Testvériség tagjai nagyböjt minden szombat estéjén bejárják Chinchilla városát két hatalmas kürtszerű hangszerrel, melyek három méter hosszúak és kerekeken gurulnak. A kürtöket dobszó után szólaltatják meg a templomban, miután végighúzták őket a városon. A hangszeres megemlékezés eredete a középkorra nyúlik vissza, amikor a rabok kínpadra lépését ilyen kürtökkel vezették fel.



Forrás: http://www.abc.es/viajar/top/20140307/abci-cuaresma-espana-201403061601.html

Még több spanyolos érdekesség, spanyol nyelvi gyakorló és feladat a keddenként ingyenesen megjelenő SpanyolMánia e-magazinban! Te feliratkoztál már? http://spanyolozzotthonrol.hu/spanyolmania-magazin







Spanyol nagyböjti szokások 2. rész

$
0
0
Folytassuk kis spanyol körutazásunkat a nagyböjti szokások terén! Ma újabb öt szokást hoztam, amelyek elszigetelve ugyan, de fennmaradtak, ezzel is színesítve a spanyol kultúrát.
6. “Angyalkérés”, Peraleda de la Mata (Cáceres)

A Cofradía del Descendimiento egy vallásos testület, amely Jézus keresztről való levételét foglalta bele a nevébe (el decendimiento = levétel a keresztről). Az ő hagyományuk, hogy a tagok fekete köpenybe öltözve, jogarral a kezükben házról házra járnak Peraleda de la Mata-ban és mindenhol megkérdezik: “¿Quién nos da un ángel?” Azaz: ki ad nekünk angyalt? Ha a családtagok azt válaszolják, “nálunk van egy”, a családban lévő gyerekek hosszú “angyalkás” ruhába öltöztetve megjelennek. Kis pajzsot szorongatnak a kezükben, amelyre Jézus képét faragták.

7. Katalán passió (Pasión catalana)

Katalónia több városában is látható még az élő passió, amely minden bizonnyal sokkoló élményt nyújt. (Nem is tudom elképzelni, hogy valaha ilyenen részt vegyek, de persze nem akarlak téged lebeszélni róla!) Esetenként több, mint 300 szereplővel elevenítik fel Jézus szenvedéstörténetét, amelynek végén egy véres “keresztre feszítést” is eljátszanak. Az előadást mindig helyiek mutatják be. A XVII. századtól élő hagyomány néhány katalán városban akkora jelentőséggel bír, hogy külön színházat építettek e célra. A passiót katalánul adják elő Esparraguera, Olesa és Ulldecona városában, Cervera-ban pedig spanyolul tartják, ez utóbbi egy hat órás gigaprodukció.

pasión catalana

spanyolozz

8. La Magdalena, Castellón de la Plana

Castellón de la Plana leghíresebb zarándoklata a “La Magdalena” nevű búcsú, ahol a több száz zarándok hosszú botokkal és zöld kendővel a nyakában vándorol a síkságra. Ezzel őseikre emlékeznek, akik hét évszázaddal ezelőtt a hegyeket elhagyva a lankásabb tájakon kerestek új otthont és dúsabb legelőket. A zarándokok egy zöld szalaggal ánizsos kalácsot (rollos de la Magdalena) erősítenek a botra, arra emlékezvén, hogy őseik vonulásakor a gyerekek vitték a kenyeret a nyakukba akasztva. A hegyi remetebarlangokhoz érve paellát készítenek. A kilenc napos ünnepségsorozatnak rengeteg programja van: ételkóstolók, cirkusz, színház, díjátadók, felvonulások.

magdalena

9. Miserere, Zamora

A miserere a Biblia egy részlete, amely a szenvedéstörténetet meséli el. Zamora városában csodálatos, felvonulással körbeölelt előadást tartanak belőle. A nagyböjt péntekjein éneklik el a zamorai katedrális előtti téren. A felvonulásban részt vevő testvéri rend hosszú, csúcsos sapkát és földig érő, fehér köpenyt visel, a körmenetben pedig egy csodálatosan élethű Krisztus-szobrot visznek a vállukon. A körmenet alatt végig csengőszó hallatszik. Itt van belőle egy részlet:



10. Cristo de Medinaceli, Madrid

Madridban, a Nuestro Padre Jesús de Medinaceli bazilikában található a város leghíresebb Krisztus-szobra, hozzá kapcsolódóan pedig egy hagyomány is él. Nagyböjt első péntekén, a szentmise keretein belül a résztvevők a szoborhoz járulnak és megcsókolják a lábát. Csak úgy mellékesen közben hármat lehet kívánni (ebből kettő általában mindenkinek a jó egészség és a pénz). A 173 cm magas, lenyűgöző szobrot a XVII. században készítette egy sevillai műhely és azt a pillanatot ábrázolja, amikor Jézus megtudja, hogy kereszthalálra ítélik. A szobor a templomból is ki szokott kukkantani: nagypénteken körmenetben viszik végig. Az eredeti Krisztus-szobor kultusza miatt több másolat is készült, van egy például Santa Cruz de Tenerife, Ávila és Palencia városában is.

cristo-de-medinaceli-en-su-paso cristo-medinaceli







Hasznos tanácsok leendő gazdiknak – a kutya

$
0
0
Ha van kutyusod vagy cicád, esetleg most szeretnél, a spanyol webről is sok értékes infót gyűjthetsz a témával kapcsolatban, így még a nyelvgyakorlás sem marad el. Itt van néhány fontos oldal kutyákról, pár nap múlva pedig hozom a macskás változatot.



Mindenekelőtt, ha egzotikus hangzású nevet szeretnél választani a kutyusodnak, itt van egy lista azokról a nevekről, amiket a spanyolok a legjobban szeretnek:


Rudy
Kittyn
Lucas
Coco
Vallejo
Madonna
Chichi
Max
Rocky
Boby

Jópofák, nem igaz? :) Bár, Madonnáról azért nem nevezném el a kutyámat…

Felszabadult kutya - minden gazdi álmaFelszabadult kutya – minden gazdi álma

Kutyatulajdonosoknak szívből ajánlom a Pedigree spanyol oldalát, mert hihetetlen mennyiségű hasznos információt lehet ott olvasni, a kutyatartáshoz szükséges holmik listájától kezdve a betegségek felismerésén keresztül a helyes táplálkozásig bezárólag. Én most egy olyan cikket linkelek be, amely a kutyatartáshoz nélkülözhetetlen dolgokat veszi számba: https://www.pedigree.es/consejos/preparativos-para-la-llegada-un-nuevo-cachorro-o-perro/preparacion-para-tener-un-nuevo-cachorro-o-perro

Nézzük meg magyarul, mit is tartalmaz ez a lista!

Comederos y bebederos: etetők és itatók. A cikk szerint mindenképp érdemes rozsdamentes acél (acero inoxidable) tálakat választani, mivel a műanyag tálakat a kutya megrágcsálhatja, a fognyomok (las marcas de los dientes) pedig a baktériumok melegágyát (nido de bacterias) képezhetik.

Chapa de identificación: azonosító lemez. A spanyol törvények szerint, minden kutya nyakába kötelező egy lemezkébe vésett adatlapot függeszteni, amely tartalmazza a gazdi nevét és címét. Mivel ez a lemezke elveszhet, a cikk javasolja egy chip beültetését (implantar un microchip), amely hatékony és fájdalommentes módszer.

Algo que masticar: valami rágnivaló. Ha szeretnéd a bútorokat és a papucsodat megkímélni, szerezz be kiskutyádnak egy sor rágcsálnivalót (una selección de masticables), hogy inkább azokon próbálgassa a fogait.

Juguetes para el perro: kutyajátékok. A kínálat egyre nagyobb: rágókarikák (anilla), labdák (pelota), kutyaszállító táskák (eslinga), rágókötelek (mordedor) vagy akár kutyafrizbik (disco volador) állnak rendelkezésedre a boltokban vagy az internetes webshopokban.

Productos de aseo: tisztálkodási szerek. Minden nap legyen tisztálkodási idő (sesiones diarias de acicalamiento), ehhez pedig nem árt beszerezni fésűt (peine) vagy kefét (cepillo). Ne feledkezz meg a körömvágó ollóról (tijeras de uñas) és a kutyasamponról (champú para perros) sem!

Perrito despeinado - kócos kutyusPerrito despeinado – kócos kutyus

Vallas para escaleras: lépcsőrács. Jobb, ha az erkélytől (balcón), a lépcsőtől (escaleras) és a medencétől (estanque) távol tartod a kíváncsi kutyakölyköt, mielőtt baj történik. A lépcsőrács ehhez tökéletes megoldás.

Un collar y una correa: nyakörv és póráz. Amíg meg nem kapja az összes szükséges oltást, nem szabad a kiskutyát szabadon engedni a sétáltatáskor. Ebben az időszakban a külvilág felfedezésére (explorar el mundo exterior) tett séták alatt kösd pórázra! A nyakörvet úgy kell a kutyusra kötni, hogy két ujjad beférjen az örv és a kutya nyaka közé, így biztosan nem lesz szoros.

1

Még több érdekes aloldal kutyásoknak:

Kutyatartás ellenérvek: kinek NEM való a kutya? http://perros.about.com/od/Tenerunperro/tp/razonesparanotenerunperro.htm

A tavasz közeledtével nagyon fontos: mely növények mérgezőek a kutyákra? http://animales.uncomo.com/articulo/cuales-son-las-plantas-toxicas-para-los-perros-18923.html

Mely esetekben kell azonnal állatorvoshoz vinni a kutyádat? https://www.cesarsway.com/dog-care/first-aid/10-razones-para-llevar-tu-perro-al-veterinario-inmediatamente

Cikk a kutyapszichológiáról: http://www.encantadordeperros.es/adiestramiento/psicologia-canina-entiende-como-piensa-un-perro.html



Giga bika Spanyolországban – honnan ered?

$
0
0
Akár élőben, akár képen, de valamilyen formában biztosan összefutottál már a spanyol utakat szegélyező, hatalmas fekete bika sziluettjével. Sosem találnád ki, honnan ered a spanyol bikák ötlete! A cikkből kiderül!
Spanyol bika az út menténSpanyol bika az út mentén

A bika “hivatalos” neve toro de Osborne, mégpedig azért, mert először egy Jérezből származó brandy, a Veterano címkéjét díszítette, amelyet az Osborne cég állít elő. A márkához egy könnyen megjegyezhető, Spanyolországhoz kötődő és utak mentén is szalonképes szimbólumot szeretett volna terveztetni a cég, ezért 1956-ban egy reklámirodát bízott meg a kreatív feladattal. Az ottani főnök, aki nem mellesleg festő volt, kitalálta az erős, tettre kész fekete bika sziluettjét, amelyből 1958-ban el is helyeztek párat a spanyol utak mentén.

A brandy-s címke, ahonnan a bika lemászottA brandy-s címke, ahonnan a bika lemászott

Az első bikák fából készültek, 4 méter magasra nőttek, a szarvukat fehérre festették, és még látható volt rajtuk a brandy márkajelzése is. Mivel azonban a sokszor szélsőséges időjárás nem kímélte a kedves állatokat, a hatvanas évek elején átváltottak a vasból készült változatra, amit először hét, majd tizennégy méter magasra készítettek.

Az 1988-as reklámtörvény nem kedvezett a brandys feliratnak, így azt el kellett távolítani. A bika viszont addigra olyannyira beleolvadt a spanyol tájba, hogy maradhatott. 1994-ben aztán mégis majdnem feláldozták szegény bikát a törvény véres oltárán: a megújult autópálya-törvényre hivatkozva a kormány kötelezte a céget a bikák eltávolítására. Ekkor politikusok, művészek, egész falvak tiltakoztak az intézkedés ellen és követelték a bika beemelését a kulturális javak közé. A nyomásnak engedve, végül maradhattak a jószágok a helyükön, és még abban az évben kulturális örökséggé léptek elő.

kell ennél spanyolosabb látvány?kell ennél spanyolosabb látvány?

Szegény bika persze nem maradhatott ki az ádáz politikai csatározásokból sem. Katalóniában például nincs egyetlen példány sem belőle, mert a kilencvenes évek végén rendszeresen ledöntötték a Bruch városa mellett lévőt, afféle spanyol identitás elleni lázadás címszóval, és a katalán szamárra, mint saját nemzetiségi jelképre hivatkozva nem is engedték azt újra felállítani. Vagy megemlíthetném a Mallorcán lévő sziluettet, amelyet már többször szivárványszínűre festettek és egyszer szegénykét még a bikaságától is megfosztották… Az anyacég persze állta a helyreállítás költségeit, minden téren.

4

Azóta a szimbólum üzleti potenciálja jócskán megnőtt: már külön “bikás” holmikkal foglalkozó webáruház is üzemel (www.tiendaosborne.es), ahol a spanyol sajttól a nyakkendőn át a pólóig mindent megvehetsz, amin csak fekete bika van!

Akárhogy is van, a bősz fekete bika megpillantása nélkül nehezen képzelhető el bármilyen irányba történő spanyol buszos, vonatos vagy autós utazás, és turista legyen a talpán, aki ellen tud állni egy bikás pólónak, bögrének vagy kulcstartónak!

Forrás: https://es.wikipedia.org/wiki/Toro_de_Osborne

Szabályok az élethez, avagy mit tanulhatsz a Spanyol Armada bukásából?

$
0
0
Mit taníthat neked az életről egy pökhendi spanyol király, aki több ezer emberét küldte ok nélkül a halálba? Nem is gondolnád!
1.számú szabály: a bosszú néha fordítva sül el

II. Fülöp (Felipe II) spanyol király 1556-ban apjától, V. Károlytól egy hatalmas és iszonyúan gazdag birodalom stafétáját vehette át. Az újonnan szerezett amerikai gyarmatokból ömlött az arany és az ezüst, Európában pedig Németalföldtől kezdve Portugáliáig (1580) minden fontos állam spanyol fennhatóság alatt nyögött. Egyet kivéve. Angliában I. Erzsébet uralkodott, II. Fülöp pedig kitalálta, hogy nekimegy az országnak és “jó katolikusként” porig rombolja az anglikán egyház székhelyét.

Bár látszólag a hű katolikus megnyerő törekvéseinek lehetünk tanúi, egy dolog bizonyos: 1560 körül II. Fülöp feleségül kérte I. Erzsébetet, aki kikosarazta a spanyol uralkodót. Alighanem ez mind közül a legnyomósabb érv az angolok elleni agyament tengeri háború kirobbantására. II. Fülöp egója képtelen volt befogadni a visszautasítást – ezért aztán nagyon komoly árat fizetett.

A bosszú visszaüt, jobb elkerülni!

I. Angliai Erzsébet

II. Fülöp spanyol királyII. Fülöp spanyol király

2. számú szabály: a fanatizmus öl, butít és nyomorba dönt

II. Fülöp becsvágya határtalan volt. Nem elégedett meg országa hatalmas gazdagságával, neki még több kellett. Vallási fanatizmusa szinte a tébolyig nőtt, gyűlölt mindent, ami nem katolikus (ez már-már szélsőséges iszlamista gondolkodás). Anglia meghódításával gátat szabott volna a református tanok terjedésének, mind a szigetországban, mind Németalföldön. Példát akart statuálni.

Miben hibázott? Rosszul mérte fel önmagát, az ellenfelét és a körülményeket – mást végülis nem rontott el…

Tartsd távol magad a fanatizmustól, mert hátráltatja a józan ítélőképességedet, elfogulttá tesz, ezáltal jóval többet hibázhatsz!

3. számú szabály: attól, hogy valakire ráerőszakolod a véleményedet, még nem fog működni

A spanyol király grandiózus terve lassan testet öltött: építsünk fel egy 130 hajóból álló flottát és semmisítsük meg Anglia hajóhadát! Mi sem egyszerűbb ennél! A terv: a hatalmas flotta behajózik a La-Manche csatornába, leveri az angol flottát, egyúttal fedezéket biztosít a Németalföld felől érkező, Párma hercegének parancsnoksága alatt működő spanyol hadsereg betöréséhez. A flotta összeállítását még 1584-ben elkezdték, a parancsnoksággal pedig Santa Cruz márkiját bízta meg a király. Ez eddig szépen is ment volna, csakhogy a márki idejekorán elhalálozott, így új parancsnok kellett. A király erre a tisztre önkényesen kinevezte Medina Sidonia hercegét, aki természetesen fikarcnyit sem értett sem a hajózáshoz, sem a katonasághoz. Amikor a kinevezés hírét megkapta, kétségbeesetten próbált kibújni alóla, de a királynak írt lemondó levelét II. Fülöp bizalmi emberei elő-olvasták és visszafordították a feladónak, azzal az üzenettel, hogy kö-te-le-ző elfogadnia a kinevezést.

A 130 hajót, rajta a több ezer főnyi legénységgel tehát egy olyan ember irányította, aki legkevésbé sem volt oda illő. Ami nem róható fel neki, hogy legalább engedelmes alattvaló volt…

Hidd el, ha valaki azt mondja, hogy nem szeretné úgy, ahogyan te mondod, érdemes rá hallgatnod! Mindenki a saját képességeit ismeri a legjobban.

4. számú szabály: az ok nélküli önbizalomból még lehet bajod

II. Fülöp fejében valahogy így élt a csata: a Jóisten segedelmével elmennek a hajóink a La Manche-csatornáig, jól leágyúzzák az angol hajókat, elfoglalnak 4-5 kikötőt, aztán jön Párma hercege a szárazföldi sereggel, akik majd jól behatolnak Anglia szívébe és jól felkoncolják a királynőt.

A spanyol hajóhadA spanyol hajóhad

Mi hibádzott? Például az, hogy még ha akadt is olyan kikötő Anglia délkeleti részén, amely egy ekkora hajóhadat képes lett volna befogadni, azt az angolok már régen megerősítették, így elfoglalása szinte lehetetlen volt. Másik apró gondocska, hogy a németalföldi oldalon az armada hatalmas hajói sehová sem tudtak volna behajózni a sekély vizek miatt, tehát a szárazföldi csapatokat egyáltalán nem tudták volna felvenni. És ha ez még nem lenne elég: a galleon nevű óriási spanyol hajók igen nehézkes kormányozhatóságukról voltak ismertek: oldalszélben alig, ellenszélben egyáltalán nem lehetett őket irányítani. A szűkös csatornában egyenesen halálra lettek volna ítélve, főleg, ha az időjárási körülmények is ellenük játszanak.

Szóval, jobb, ha a “meg tudom csinálni, mert én vagyok a legjobb” tézisen kicsit túlnézel és magadon kívül felméred a környezeti viszonyokat is egy-egy helyzetben. Rengeteg olyan dolog van, amelyre a világ legpozitívabb hozzáállásával sem tudsz hatni, mondom mindezt úgy, hogy szeretem Brian Tracy könyveit. :)

5. számú szabály: véletlenek márpedig vannak

Oktondiság azt gondolni, hogy mindenre hatni tudunk az életben és elég vizionálni a győzelmet, az majd jön magától. Lehetnek olyan véletlenek, amelyek az egész tervedet meghiúsítják, azaz kötelező jelleggel bele kell kalkulálni ezeket is a kivitelezésbe.

Itt van mindjárt II. Fülöp. Honnan tudhatta volna, hogy az Armada kifutása után megfordul a szél, és a nehézkes hajók még két hétig vesztegeltek a Tejo folyó torkolatában? És azt, hogy a gondos előkészületek ellenére az élelmiszer- és vízkészlet nagy része idejekorán megromlik a hajókon? Vagy azt, hogy indulás után egy hónappal, amikor még mindig csak La Coruña kikötőjében tartott a flotta (hogy friss élelmiszert vegyen fel), olyan hatalmas vihar csap le az öbölre, hogy egyes hajókat egészen Anglia partjaiig vet a víz? Még el sem hagyták a spanyol felségvizeket, máris megtépázva, viszontagságok közepette találták magukat.

A spanyol armada csatájaA spanyol armada csatája

Mindezekért nem lehet a királyt hibáztatni, de ő is tudhatta volna, hogy véletlenek igenis vannak, és nem árt B, C, D… tervet kiagyalni az esetleges felbukkanásukra.

6. számú szabály: egy rosszul megválasztott barát mindent tönkretehet

A sok vihar, a kedvezőtlen körülmények és az angol flotta számára ismerős La Manche-csatorna a Gravellines-i csatában csúcsosodott ki, ahol az angolok péppé verték a spanyol hajóflottát. Igaz, csak 3 hajó süllyedt el, de a többit annyi találat érte, hogy az Armada nagy része használhatatlanná vált. Több, mint 600 halottat számoltak össze a spanyolok, 800-an pedig megsérültek: az angolok pontosan céloztak az ágyúikkal.

A csata előtt a flotta parancsnoka többször is küldött üzenetet Párma hercegének, hogy egyeztessék, mely városnál fognak a tengeri és a szárazföldi seregek egyesülni. A tengeren lévők már világosan látták, hogy nem tudják megtisztítani a vizeket az angol hajóktól és képtelenek elvergődni a találkozási pontként megjelölt Dunkerque városáig. Az üzenetek azonban csak kifelé mentek, válasz egyikre sem érkezett. Párma hercege egyszerűen cserben hagyta a tengeri sereget.

Párma hercegePárma hercege

Szóval, ha szövetségest választasz, légy nagyon körültekintő és idegenekkel szemben legyen meg benned az egészséges bizalmatlanság!

Csak a teljesség kedvéért, a kiinduló és záró adatok: az útnak indított 30 ezer spanyolból mintegy 20 ezer veszett oda a tengeren. A 130 hajóból 65 tért vissza, melyek nagy részét már csak deszkaanyagnak tudták felhasználni, mert hajóként megszűntek létezni.

Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Spanyol_armada

Még, hogy nem tanulhatunk a történelemből! Historia est magistra vitae, ez a legnagyobb igazság!

1



Spanyol divat, a Zara-n túl

$
0
0
A ZARA és a MANGO márkák minden ruhaboltba járó nőnek ismerősen csengenek. Odakint persze nem csak ezt a két márkát ismerik: léteznek híres spanyol tervezők, akik időről időre új kollekciót dobnak piacra. Ennek bemutatására pedig mi sem lehetne kiválóbb alkalom, mint egy nemzetközi divatbemutató.
Spanyolország többször látta már kárát a történelem során annak, hogy a Pireneusok hegyvonulata gyakorlatilag elvágja Európa többi részétől. Ez a divat témájában is meglehetősen nagy hátrány, hiszen, bár a spanyol tervezők nem kevésbé ötletesek és eredetik, mint olasz vagy francia társaik, sajnos kevés emberhez jut el a hírük.

Pedig az országban két nagy divateseményt is tartanak, mindkettő több évtizedes hagyománnyal rendelkezik.

divatbemutató, azaz pasareladivatbemutató, azaz pasarela

A madridi rendezvény korábbi neve Pasarela Cibeles volt (a pasarela kifutót jelent), és 2009-ben ünnepelték az ötvenedik évfordulóját. Ezután viszont 2012-ben nevet is váltottak, és a kevésbé eredeti, ám annál trendibb Mercedes-Benz Fashion Week Madrid névre keresztelték át a divathetet. A nagy német autómárka támogatásának megnyerésével a madridi esemény bekerült a nemzetközi divatvilág vérkeringésébe és egyre több helyen tűnik fel hivatkozási pontként.

Nincs ez másképp a barcelonai divathéttel sem, amely hajdanán a Pasarela Gaudí névre hallgatott, ma már azonban inkább Barcelona Fashion Week néven hivatkoznak rá. Mint minden katalán vonatkozású esemény, ez sem kerülhette el a sorsát és menthetetlenül a politikai csatározások színterévé vált. Egyes katalán politikai csoportok azzal a követeléssel álltak elő, hogy a divathéten legyen meghatározva, a tervezők hány százaléka legyen kötelezően katalán.

Az idei madridi divathét február 18. és 23. között került megrendezésre. Ha szereted a divatot, rengeteg érdekességet találsz a sok-sok fotóval megspékelt hivatalos oldalukon: http://www.ifema.es/mercedesbenzfwm_01/

A barcelonai még hátra van: június 27. és július 1. között lesz megtekinthető a divatbemutatók sokasága. A hivatalos oldal viszonylag lassan töltődik, de amúgy szemezgethetsz a résztvevő tervezők, divatházak, modellek között, vagy olvashatsz a divatról a blogon is. http://www.080barcelonafashion.cat/es

4

10+1 érdekesség Ibizáról, a spanyol buliszigetről

$
0
0
Ibiza, a “bulisziget”, ahogy mindenki ismeri, a Baleár-szigetek része, így spanyol nyelvterület. Vajon miért jártak oda vissza a kalózok évszázadokkal ezelőtt és milyen éttermi rekordot vezet a sziget? Sok-sok érdekesség a kedvelt úti célról!
1. Ibiza szigete alig 140 ezer lakost számlál egy átlagos őszi vagy téli napon. Főszezonban viszont – májustól októberig – ez a szám megtriplázódik: a bulizókkal, nyaralókkal együtt 400 ezerre duzzad a lakosság. Még jó, hogy el nem süllyed szegény sziget! 🙂

2. Északról délre Ibiza 41 km hosszú, maximális szélessége pedig 15 km.

Ibiza térképenIbiza térképen

3. Ibiza leglátogatottabb műemléke a Torre des Savinar, amely egy tengerbe nyúló földnyelven helyezkedik el. Másik neve Torre del pirata (a kalóz tornya), ezt az elnevezést pedig egy 1909-es spanyol regényből kölcsönözte (Blasco Ibañez: Los muertos mandan), amelyben a főszereplő ebben a toronyban lakott.

A Kalóz-torony IbizánA Kalóz-torony Ibizán

4. Ha már kalózok: Ibiza legfontosabb kincse, a fehér arany”, azaz a só volt Kr. e. 600-tól egészen a XX. század elejéig. A hűtőszekrény feltalálása előtt sóban tartósították az élelmiszereket. Az ibizai sóbányákban 1200 munkás dolgozott egyszerre, előtte pedig évszázadokon keresztül a kalózok is vissza-visszajártak a szigetre, hogy sótartalékaikat feltöltsék.

5. Ibizáról még Nostradamus, a XV. században élt híres jós is megemlékezik: jóslata szerint a Föld utolsó menedékhelye Ibiza szigete lesz egy atomháború esetén, köszönhetően a kedvező széljárásának. Jóslatának spanyol fordítása így hangzik: “Ibiza será el último refugio de la Tierra después del Armagedón”

6. Bár Ibiza spanyol sziget, a nevét mégis a görögöktől kapta. YBSM – szólt az elnevezés ógörögül, ami annyit tett: a fenyőfák szigete. Ibizát aztán számtalan népcsoport lakta be az idők folyamán, és mindegyik saját névvel illette (zárójelben az elnevezést adó népcsoport): Ebysos (görög), Ibosin (föníciai), Ebusus (karthágói), Aivis (római), Yebisah (ibér), Eivissa (katalán), Ibiza (spanyol).

7. Ibiza – sőt, a Baleár-szigetek – egyetlen folyója a Santa Eulalia. Vízhozama jelentősen csökkent, mióta a turizmus fellendülése megkövetelte az őt tápláló víz alatti források kitermelését. A képen a Puente Viejo (Öreg-híd) a folyó felett.

Öreg-híd a szigetenÖreg-híd a szigeten

8. Ibizának összesen 210 km-nyi partszakasza van, területe pedig csupán 572 négyzetkilométer, azaz alig nagyobb, mint az 525 km²-es Budapest.

ibiza5

9. A szigetnek külön nemzeti tánca is kialakult: a ball pages nevű tánc Spanyolország legrégebbi táncai közé tartozik, bár eredete nem ismert pontosan. A videóban pár perces ízelítőt találsz róla:





10. Gondoltad volna, hogy Ibizán található a világ legdrágább étterme? A Sublimotion nevű helyen egyszerre csak 12 vendég tartózkodhat, akiknek beöltözött színészek szolgálják fel a 20 féle fogásból álló menüsort, mindezt pedig fényjátékok kísérik. Az éttermet a világhírű séf, Paco Roncero és 22 fős személyzete viszi. Ja, hogy mennyi az annyi? A menüsor végigkóstolása a 3 órás “előadáson” potom 1650 euróba kerül!

Az étterem egyik kivetített jeleneteAz étterem egyik kivetített jelenete

+1: Ha akkora kedvet kaptál Ibizához, hogy már a bőröndöt is előrángattad az ágy alól, nézd meg az alábbi oldalak utazási ajánlatait a szigetre!

Dive Hard Tours: jelenleg 29 ibizai szálloda last minute ajánlata vár – https://www.divehardtours.com/ibiza-nyaralas

Ha inkább a parti érdekel, a Tickair irodánál bemutatják neked a leghíresebb klubokat: https://www.tickair.hu/utikalauz/ibiza-parti/

A Start utazási irodánál pedig családbarát szállásokat, de akár csodálatos hajóutakat is találsz Ibizán: https://startutazas.hu/spanyolorszag/ibiza

Forrás a cikkhez: http://ibiza-travel.net/10-curiosidades-sobre-ibiza/

Jó utat! Ajánlom figyelmedbe hat részes, ingyenes videótanfolyamomat, amit kifejezetten Spanyolországba utazóknak készítettem. Hotel, étterem, vásárlás, és még három szuper fontos terület, ahol nem árt, ha spanyolul szólalsz meg – és ez most minimális erőfeszítéssel sikerülni is fog! Itt találod: http://videotrening.gr8.com/


Spanyolország a riói olimpián

$
0
0
Tegnapelőtt véget értek a Rio de Janeiro-ban megrendezett olimpiai játékok. A spanyolok a 14. helyen zárták az éremtáblát. Mely sportban voltak a legeredményesebbek és kik vittek haza fél kilós súlyt (=érmet) a nyakukban? Szótanulós cikk!


Spanyolország egy darabig mögöttünk állt a riói játékok éremtáblázatán, a zárásra azonban Brazília közénk férkőzött, így a spanyolok a 14. helyen zárták az éremtáblát (el medallero olímpico), 7 arannyal (oros), 4 ezüsttel (platas) és 6 bronzzal (bronces).

Legeredményesebbek a kajak-kenuban (el piragüismo) voltak a spanyol sportolók, összesen négy érmet (la medalla) nyertek. Érdekes hozzáállást sugall (és úgy néz ki, telibe tiporja a spanyol macsók szívét), hogy a weboldalakon feltüntetik, hány érmet szereztek a nők és hányat a férfiak. Ezt a meccset a nők nyerték, mert több érmet zsebeltek be, mint a srácok (összesen 9-et, míg a férfiak 8-at), ráadásul a férfiaknál az érmek fele “csak” bronz. Ezen aztán megy a cívódás és a kommentháború a neten.

Álljon itt a riói olimpián érmet szerzett spanyol sportolók listája:

Aranyérmesek:

Mireia Belmonte – 200 m pillangóúszás (la mariposa)

Rafael Nadal és Marc López – tenisz férfi páros

Maialen Chourraut – kajak-kenu K1 szlalom (el slalon)

Marcus Walz – kajak-kenu K1 1000 m medencés

Saúl Craviotto és Cristian Toro – kajak-kenu K2 200 m medencés

Carolina Marín – tollaslabda (el bádminton)

Ruth Beitia – atletizmus, magasugrás (el salto de altura)

Nadal és López teniszezők a férfi páros arannyalLópez és Nadal teniszezők a férfi páros arannyal

Ezüstérmesek:

Orlando Ortega – atletizmus, 110 méteres gátfutás (110 metros vallas)

Eva Calvo – taekwondo, 57 kg alattiak

Női spanyol válogatott kosárlabda csapat

Női spanyol válogatott ritmikus sportgimnasztika csapat

A spanyol női kosárlabdacsapatA spanyol női kosárlabda csapat

Bronzérmesek:

Mireia Belmonte – 400 m gyorsúszás (estilos)

Lydia Valentín – súlyemelés, 75 kg alattiak (halterofilia)

Joel González – taekwondo, 68 kg alattiak

Saúl Craviotto – kajak-kenu K1 200 m

Férfi spanyol válogatott kosárlabda csapat

Carlos Coloma – hegyi biciklizés (bicicleta de montaña)

Lydia Valentín súlyemelő a bronzéremmelLydia Valentín súlyemelő a bronzéremmel



Forrás: http://elpais.com/elpais/2016/08/21/media/1471803501_011503.html

www.spanyolozzotthonrol.hu – Nézd, hallgasd, okosodj spanyolból!

Bemutatkozik az horchata

$
0
0
A Facebook-on nap, mint nap sokan megtalálnak kérdéseikkel. Pár napja például levelet kaptam Anikótól, és ennek tartalmát olyan fontosnak éreztem, hogy rögtön fel is kerestem őt egy rövid interjú erejéig. Íme, Víg Anikó, az horchata de chufa ital magyarországi forgalmazója!
Anikó, hogyan mutatnád be az horchatát egy mondatban annak, aki még nem hallott róla?

Az horchata de chufa a spanyolok földimandulából készült kedvelt üdítőitala, mely nemcsak rendkívül frissítő hatású, de nagyon egészséges is.

Horchata, a spanyolok egészséges italaHorchata, a spanyolok egészséges itala

A spanyolok kúraszerűen fogyasztják, vagy olyan üdítőital náluk, mint itthon pl. a gyümölcslevek?

A valenciai és katalán térségben fogyasztanak igazán sok horchata de chufát, elsősorban mint üdítőitalt.

Honnan jött az érdeklődés eme különleges spanyol ital iránt?

Sok évvel ezelőtt kezdő spanyolosként egy igen vagány és színes egyéniségű, Klára nevű spanyoltanárom volt (a vezetéknevére sajnos nem emlékszem). Ő nemcsak a nyelvet tanította nekünk, hanem sok-sok egyéb kultúrát, érdekességet, vicces dolgot is, mi meg ittuk minden szavát és rendszeresen összejártunk órán kívül is. Volt, hogy szombaton este az egész csoport kiruccant a margitszigeti Termál Szálloda Havanna Bárjába és latin zenére roptuk reggelig. Klárától hallottam először az horchata de chufáról is, amikor először mentem Barcelonába, a lelkemre kötötte, hogy horchatát feltétlenül igyak. Akkor még egyikünk sem tudta miből van pontosan…, de Barcelonába érve ittam. Aztán többször is… Ittam, amikor szomjas voltam, amikor éhes voltam, amikor fáradt voltam, amikor csak valami finomra vágytam.

Ezek szerint ízlett. 🙂 Mi volt a következő lépés?

Telt-múlt az idő és úgy alakult, hogy épp egy bátor vállalkozásba fogtam, miszerint importálom az horchatát. Bátor vállalkozás, mert bármennyire is finom és egészséges dolog, a magyar ember – aki többségében azt sem tudja, hogyan kell kiejteni a nevét – kicsit idegenkedik tőle és a komolyabb reklámozást sajnos nem tudom vállalni. Amikor megláttam az oldaladat (www.facebook.com/spanyolonline), eszembe jutott Klára és arra gondoltam, miért ne fordulhatnék a hasonlóan lelkes és Spanyolországot szerető tanárokhoz, akik közül bizonyára sokan ismerik ezt a finom üdítőitalt. Hátha számukra is örömteli a hír, hogy az horchata de chufa már kapható Magyarországon és hátha érdemesnek tartják arra, hogy ezt tanítványaiknak is megemlítsék.

horchata2

Kinek ajánlod a fogyasztását?

Mindenkinek ajánlom: aki szomjas, éhes, fáradt vagy melege van, dobjon be egy horchata de chufát. Ezen kívül ajánlom koleszterin vagy emésztési problémákkal küszködőknek, sportolóknak, gyerekeknek, kismamáknak, időseknek és fáradékonyaknak. A jelenleg kapható tradicionális valenciai receptúra alapján készült horchata cukrot tartalmaz, cukorbetegek vagy fogyókúrázók mértékkel fogyasszák. Későbbiekben várható cukormentes változat is.

Hol találhatnak meg téged az érdeklődők?

Az interneten www.horchata.hu a Facebook oldal és a honlap cím is, ahol sokkal több információ található. Az horchata jelenleg a Herbaházban, illetve a Selyemfű Bioboltban kapható. (1054 Budapest, Bank u. 6.) Hamarosan a honlapon is rendelhető.

Anikó, köszönjük ezt a remek hírt és sok sikert kívánunk neked az horchata magyarországi meghonosításához!

Anikó egy különleges akcióval is kedveskedett neked: ha megrendeled a www.spanyolozzotthonrol.hu/mp3 menüpontban a kezdő (A1) mp3 spanyol tanfolyamot szeptember 5. és 15. között, a sok egyéb kedvezmény mellé egy 20%-os kupont is ajándékba kapsz, mellyel kipróbálhatod az horchatát Anikó webáruházában.

Kolumbusz szobrok a világ körül

$
0
0
Ma van a spanyolok nemzeti ünnepe, annak apropóján, hogy 1492. október 12-én Kolumbusz Kristóf először tette a lábát amerikai földre. Képes szemezgető következik a hispán világ szebbnél szebb Kolumbusz szobrai között!
Spanyolul Kolumbusz Kristóf neve Cristóbal Colón.

A. Buenos Aires, Argentína

Kolumbusz szobra Buenos Aires-benKolumbusz szobra Buenos Aires-ben

A szoborcsoportot 1921-ben emelték, a Parque Colón (Kolumbusz Park) közepén áll. A 26 méter magas középső oszlop tetején Kolumbusz veti vigyázó szemét a járókelőkre. A carrarai márványból készült szobor több, mint hat méter magas, és a súlya is tekintélyes: 38 tonna. A teljes kompozíciót Olaszországban készítették el, onnan fuvarozták át az óceánon.

B. Guatemalaváros, Guatemala

Kolumbusz GuatemalavárosbanKolumbusz Guatemalavárosban

Az Amerika felfedezésének 400. évfordulójára rendezett több éves ünnepségsorozat egyik fontos eseménye volt a szobor felavatása a közép-amerikai fővárosban 1896-ban. A talapzat márványból, míg a kompozíció bronzból készült. Kolumbusz az Erő, a Tudomány és az Állandóság által tartott földgolyó tetején áll. A szobrot az 1960-as években helyezték jelenlegi parkjába.

C. Caracas, Venezuela

Kolumbusz leesettKolumbusz leesett

A következő szoborcsoportról a lényeg hiányzik… Ami ünnep a spanyoloknak, az másfelől tekinthető egy világméretű népirtás kezdetének is, hiszen Amerika felfedezői és a katonák több millió őslakos indiánt irtottak ki a föld, az arany és az ezüst reményében. Kolumbusz ebben persze nem ludas, de az aktuálpolitika sikeresen meglovagolta a felfedezés visszásságát. Így történt, hogy Chávez elnökhöz közeli csoportok 2004-ben az akkor már 70 éve a Paseo Colón-on álló szoborcsoport tetejéről lerángatták Kolumbusz figuráját, amely a 10 méteres zuhanástól kettétört. Aztán vörös festékkel locsolták le, népirtónak titulálták és végigvonszolták a városon. Nem szép történet. A szobrot azóta sem restaurálták, a képen látható állapotokat találod a helyszínen a mai napig.

D. Madrid, Spanyolország

Kolumbusz MadridbanKolumbusz Madridban

A mívesen faragott emlékmű már 124 éves: 1892-ben épp október 12-én avatták fel, szintén a 400 éves évforduló alkalmából. A középen magasodó oszlop, rajta Kolumbusz szobrával 17 méteres. A kocka alakú talapzat minden frontján egy-egy jelenetet figyelhetünk meg, melyek Amerika felfedezésének fontos eseményeit és szereplőit ábrázolják, mint például Izabella királynő, aki a projekt “menedzsere” volt.

E. Barcelona, Spanyolország

Giga-Kolumbusz BarcelonábólGiga-Kolumbusz Barcelonából

Kétségtelen, hogy megalomániában Barcelona viszi a prímet. Szándékosan olyan képet választottam Kolumbusz emlékművéről, ami a környéket is mutatja. A képről jól látható, hogyan képes egy vékonyka oszlop is uralni a teret, ha 57 méter magas. Az emlékmű 1888-ban készült, Kolumbusz a jobb kezével a Földközi-tenger felé mutat. Ebből aztán nagy viták is kerekedtek a felavatást követően: miért nem Amerika felé mutat? Erre több magyarázat is született. Az egyik, hogy akkor a belváros felé kéne mutatnia, amit senki sem értene, a másik, hogy valójában az Amerika felé vivő utat mutatja, az pedig ugyebár csak tengeren keresztül volt lehetséges az ő idejében, a harmadik magyarázat szerint pedig Genova, a szülővárosa felé mutat. Az emlékmű a Plaza del Portal de la Paz téren található.

Szeretnél spanyolos híreket, cikkeket, vicceket olvasni, spanyol szavakat, szólásokat tanulni? Lájkold a Spanyolonline Facebook oldalát, ahol mindezt megkapod! www.facebook.com/spanyolonline

Hol található Európa legnagyobb kekszgyára?

$
0
0
Még szép, hogy Spanyolországban! Ismerd meg az itthon is egyre több helyen kapható, innovatív Gullón márkát!
Itt egy videó spanyolul, angol felirattal a gyárról:


Magyar bemutató:

Egy spanyol családi vállalkozás, nevezetesen a Gullón kekszmárka, amelyet több, mint egy évszázada alapítottak, mára Európa legnagyobb kekszgyárává nőtte ki magát. A Gullón-t öt kontinens 85 országában fogyasztják és Spanyolország éves kekszfogyasztásának felét adja.

Elképzelni is nehéz, hogy az Aguilar de Campoo település mellett álló, hipermodern komplexum évente 102 millió kg kekszet gyárt! A Gullón volt az első kekszgyár, amely cukormentes, sómentes, gluténmentes, rostdús termékeket kísérletezett ki és dobott piacra. 1969-ben jelent meg az első ilyen kekszük, ma pedig ez az ágazat jelenti a húzóerőt: nincs olyan diétázó vagy cukorbeteg, aki ne ismerné a márkát. Több, mint 30 féle termékével veszi fel a tempót a külföldi versenytársakkal, és elmondhatja magáról, hogy sikeresen, mivel termelésének kb. 35%-a külföldi piacokra megy.

Oké, de hogy jön ez a spanyoltanuláshoz?

Egyrészt, a videó spanyol átirata a cikk alján található, így le tudod fordítani a videóban elhangzottakat.

Másrészt, és most ez a fontosabb: a B2-es online spanyol videótanfolyam azon vásárlói között, akik október 27. és november 6. között szerzik be a legújabb tanfolyamot, kisorsolok egy 3000 Ft értékű Gullón kekszcsomagot! Figyeld a linket a részletekkel, október 27-én, azaz most csütörtökön indul az akció! http://spanyolozzotthonrol.hu/spanyol-tanfolyam/spanyol-b2-tanfolyam

A kép illusztrációA kép illusztráció

A videó spanyol átirata:

Más de un siglo ha transcurrido desde que las primeras galletas artesanales se elaborasen en España. Una empresa familiar continúa con la tradición.

El rico sabor de las galletas, su valor alimenticio y fácil conservación convencieron a la gente hasta el punto de rebasar las fronteras de la comarca.

En los años cincuenta, los pequeños obradores se iban transformando en fábricas. Cada vez es mayor la variedad de productos disponibles. Gullón crece con los años.

En 1983, con la compra del horno de „La Crema”, el más grande de su tiempo, Gullón emprende el despegue definitivo hacia el crecimiento.

„Creo que lo importante es tener una gran empresa, una empresa que sea rentable, que esté bien automatizada, y lo mejor que haya en el mercado para poder ser competitivas, acompañada de la investigación.”

Gullón sigue siendo una empresa familiar, hoy en la vanguardia del mercado. Cuenta con una plantilla compuesta por más de 700 personas que trabajan a diario por la innovación tecnológica y el desarrollo de nuevos productos. Gullón ofrece al consumidor la gama más variada del mercado, producida desde la fábrica de galletas más grande de Europa.

„Este producto se desarrolla fundamentalmente por la reinversión de todos los beneficios. Hemos dotado a la empresa una base tecnológica tremenda, … y si somos capaces de seguir conjugando este binomio R+D que se iguala al valor añadido y potencial industrial que es igual al coste, seguramente que iremos al objetivo más alto.”

Desde que en 1969 lanzase la primera galleta integral española, Gullón ha continuado dedicando recursos a la investigación, haciendo de la innovación el centro de su filosofía.

Con una cuota de mercado nacional del cincuenta por ciento, una de cada dos galletas que se consumen en España se elabora en Galletas Gullón. La presencia internacional de la marca crece cada año, llegando ya a 85 países de los cinco continentes.

Gullón fue la primera empresa galletera en elaborar galletas sin azúcar, sin gluten, bajas en grasa, sin sal, ricas en fibra. Un nuevo segmento en el que se ha concentrado nuestro trabajo y con el que queremos que se nos identifique en el futuro. En nuestra búsqueda a favor de la salud y el medio ambiente, colaboramos con centros de investigación e instituciones, trabajando juntos por una mejor alimentación. Innovación en el concepto, innovación en el producto y precio asequible para nuestros clientes. Ésta es la aportación al mercado que hacía Gullón líder mundial en galletas saludables.

„Creo que los que hacemos alimentación, debemos de apostar por la salud. Quizá sea una herencia de mis antepasados, pero siempre me he guiado por la naturaleza. Sí.”

Gullón. La galleta que quieres.

1

Az elmúlt napok hispán hírei

$
0
0
Spanyolajkú országból majdnem két tucat van a világon, úgyhogy mindig van olyan hely, ahol történik valami érdekes. Szemezgettem neked a legutóbbi hírekből, spanyol nyelvű linkekkel!



Mario Vargas Llosa kritizálta Bob Dylan irodalmi Nobel-díját

Az, hogy manapság egy rocksztár is kaphat irodalmi Nobel-díjat, számomra is elég visszatetsző és nem volt ezzel másképp Mario Vargas Llosa sem. “Bob Dylan jó énekes, de egyáltalán nem nagy író” – fejtette ki véleményét a perui származású Vargas Llosa Berlinben, ahol új könyvének díszbemutatóját tartotta. Mario Vargas Llosa 2010-ben kapta meg a Svéd Akadémia elismerését, és minden bizonnyal most úgy érzi, kissé elbagatellizálták az elismerés értékét az idei nyertessel.

http://www.elmundo.es/cultura/2016/10/27/58122a56268e3eab5b8b4598.html




Mexikóvárosban megtartották az első halottak napi karnevált

Október 30-án első ízben vonult fel Mexikóváros főutcáján a csontvázas jelmezekbe öltözött több ezer fős tömeg, a halottak napját megünneplendő. A nézelődőknek nagyon tetszett a látványos, tánccal és zenével kísért karneváli menet, a szervezők álma pedig az, hogy pár éven belül a rendezvény a riói karneválhoz hasonló, több milliós tömeget megmozgató utcai felvonulás legyen.

A cikkben videót is találsz, valamint más mexikói régiók halottak napi ünnepléséről leírást: http://www.animalpolitico.com/2016/10/ofrendas-dia-muertos-mexico-fiesta/

600x6003


El Salvador exelnökét letartóztatták

Elias Antonio Saca, aki 2004-2009 között vezette El Salvadort, pénzmosás, sikkasztás és illegális csoportokkal való kapcsolattartás vádja miatt felel majd a bíróságon. A vádakról egyelőre kevés az információ, de annyi bizonyos, hogy a Legfelsőbb Bíróság szerint Saca elnöksége alatt azelőtt sosem látott mennyiségű közpénz áramlott magán bankszámlákra. Az exelnök épp fia esküvőjén tartózkodott, amikor a hatóság emberei megjelentek, hogy magukkal vigyék.

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/10/30/actualidad/1477840977_550791.html




Tüntetés Spanyolországban a miniszterelnök ellen

Mariano Rajoy, a spanyol konzervatív néppárt elnöke lett a miniszterelnök a pénteki beiktatáson, amely egy tíz hónapos, vergődéssel és döntéshozatali képtelenséggel teli időszakot zár le. Rajoy személye azonban sokakban erős ellenszenvet vált ki, hiszen pártja előző ciklusa alatt a korrupció és a megszorítások kettőse volt a jellemző. Ezrek nyilvánították ki véleményüket Madrid utcáin, amikor ehhez hasonló transzparensekkel vonultak fel: “Minket nem képviseltek!”

http://politica.elpais.com/politica/2016/10/29/actualidad/1477750287_532552.html




Eddig tartott a bikaviadalok tilalma Katalóniában

Katalónia 2012-ben törvénybe iktatta, hogy betiltja a bikaviadalt – a spanyol alkotmánybíróság pedig megvétózta a döntést. Szerintük a bikaviadal a nemzeti örökség része és mint olyan, alkotmányellenes a betiltása. Sok-sok csata várható még az állatvédők és a hagyományvédők, valamint Katalónia független döntéshozói és a spanyol állam között. Addig is, a bikák isszák meg a levét.

http://www.lavanguardia.com/politica/20161020/411151277664/tribunal-constitucional-toros-prohibicion.html



A torerók leporolhatják a díszes ruhátA torerók leporolhatják a díszes ruhát



Te is szeretnél spanyol cikkeket olvasgatni, de nem elég a spanyoltudásod? Pár napig még kedvezményesen szerezheted be a SpanyolozzOtthonról B2-es tanfolyamát, vagy akár a teljes kezdőtől középfokig gigapackot!

B2 tanfolyam középhaladóknak: http://spanyolozzotthonrol.hu/spanyol-tanfolyam/spanyol-b2-tanfolyam

Spanyol kezdőtől középfokig gigapack teljesen kezdőknek, most garantált ajándékkal: http://spanyolozzotthonrol.hu/csomagok/spanyol-kezdotol-kozepfokig-gigapack



Lenyűgöző spanyol katedrálisok

$
0
0
Ha elrabolnak és bekötött szemmel kiraknak egy idegen országban, honnan tudod, hogy Spanyolországban vagy? Onnan, hogy minden valamirevaló városban áll egy kolosszális katedrális!


Spanyolországban jelenleg 102, igen, százkettő darab katedrálist tartanak nyilván. Ezek zöme több száz éves múltra tekint vissza és már önmagában is elég turistacsalogató látvány, hát még, ha a körülötte terpeszkedő, középkori hangulatot árasztó spanyol városkákat is hozzáadjuk! Ahogy nálunk minden városban és faluban akad egy-egy Rákóczi vagy Kossuth út, úgy Spanyolországban is mindenhol van egy Plaza Mayor, azaz Főtér, és nagy eséllyel ott találod a település legnagyobb katolikus épületét is.

Borzasztó nehéz a választás, de azért megpróbálok dióhéjban, sok képpel bemutatni neked öt spanyol székesegyházat. Elképesztő pompa és kreativitás!

Sevilla









A sevillai katedrális a világ legnagyobb gótikus katedrálisa, egyben a világ harmadik legnagyobb keresztény temploma (A római Szent Péter-bazilika és egy brazil székesegyház után). Különlegessége a harangtorony, amelynek nem véletlenül van külön neve is (La Giralda): egykoron arab imatoronyként funkcionált, de a spanyol visszahódítás (reconquista) után, amikor minden arab kézen lévő terület újra spanyol fennhatóság alá került, beolvasztották a katolikus építménybe. A La Giralda 104 méter magas.

Burgos









A burgosi katedrális légies szépsége sok turistát megérint. A gótikus stílus nyúlánk tornyai könnyedséget adnak az irdatlan épülettömegnek. Szinte már úgy látjuk, hogy az egész székesegyház a levegőben lebeg. Mindehhez tegyük hozzá, hogy a burgosi katedrális lejtőre épült, ami a XIII. századi építészetben elképesztő kihívást jelentett. A végredményre már évszázadok óta büszkén tekintenek a spanyolok.

León









León katedrálisában a fények játsszák a főszerepet. A román stílushoz képest a gótikában rengeteg az oszlop, az ív, ami lehetővé tette, hogy az addig szürke és sötét templomok belsejébe behatoljon a természetes fény. A XIII. századi ember, aki szentmisén vett részt a leóni katedrálisban, a mennyekben érezhette magát, annyi féle színes üvegen szűrődött át a fény, szivárványszínbe öltöztetve a teret. León székesegyháza őrzi a világ egyik legjelentősebb, középkori eredetű üvegablak csoportját.

Toledo









1226 és 1493 között épült meg Toledo katedrálisa, így a gótika minden stílusjegyét – a koraitól a későiig – magán hordozza. Ez a székesegyház a spanyol gótika utolsó építménye, amelynek mudéjar (arab) stílusú tornya 92 méterre magasodik az égbe. 



Mallorca









Ha még sosem jártál a Baleár-szigetek valamelyik szigetén (Mallorca, Menorca vagy Ibiza), az utazási irodák ajánlatai alapján azt hihetnéd, hogy ezeken a helyeken csak tengerpart, homok és szálloda van, pedig dehogy! Mindhárom sziget gazdag kultúrával, történelemmel dicsekedhet. Mallorca katedrálisa a római kori városfalra épült, így nem csak templom, hanem erődítmény benyomását is kelti. Itt található a legnagyobb európai rózsaablak, fő hajója a kereszténység egyik legnagyobb templombelsőjét rejti, és még egy múzeum is helyet kapott itt, rengeteg kegytárggyal.

Te melyik spanyol katedrálisban voltál már? Írj nekünk hozzászólásban!


Mennyibe kerül az élet Spanyolországban?

$
0
0

Akár turistaként mész, akár tartós letelepedést tervezel, nem árt, ha képben vagy, vajon az itthoni árakhoz képest mire számíts Spanyolországban.








Nyilván, az ár csak egy adat, ha nincs mihez viszonyítanunk. Akkor kapunk teljes képet, ha az átlagfizetést is megnézzük.

Magyarországon az átlagfizetés 2017 márciusában a KSH szerint bruttó 298 300 Ft volt. Spanyolországban 1636 euró a jelenlegi átlagbér, a statisztikák szerint viszont ez 0,2%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban, ráadásul a vásárlóerő is csökken (öt év alatt 2,4%-ot), ez pedig a hazai adatoknak épp az ellenkezője.

Szóval, nézzük meg először néhány élelmiszer árát!


Banán 1 kg: 1,46€
Alma 1 kg: 1,55€
Helyi sör fél liter: 0,80€
Átlagos minőségű palackos bor: 4,50€
Ásványvíz 1,5 literes: 0,56€
Kenyér 1 kg: 0,94€
Tej 1 liter: 0,76€
Csirkemell 1 kg: 5,70€
Rizs 1 kg: 0,94€
Burgonya 1 kg: 0,88€
Sajt 1 kg: 9,50€
Tojás 1 tucat: 1,60€

Az látszik, hogy nem érdemes forintba átszámolni, mert elég horribilis összegek jönnek ki. Inkább az arányokat ésszerű kiszámolni. Vegyük például a csirkemellet, ami nálunk kb. 1300 Ft jelenleg. Tehát az 1300 Ft úgy aránylik a 298 300 Ft-hoz, mint az 5,70 euró az 1636 euróhoz. Magyar pénzben számolva az arány 0,004, euróban pedig 0,003. Minél kisebb az arány, annál olcsóbb az élelmiszer adott országban. Tehát a spanyolok a fizetésnek csak a három ezrelékét költik egy kiló csirkemellre, míg Magyarországon ugyanez négy ezrelék.



Ezek átlagos árak, a fentebb hivatkozott cikk is írja, hogy Spanyolországban is nagy a szórás a fizetésekben. Az olyan fejlett városok, mint Madrid, Valencia vagy Barcelona 1900 euró feletti fizetést adnak, míg az elmaradottabb, magas munkanélküliségi rátával bíró régiók, mint Extremadura vagy Andalúzia, alig adják meg az 1400 eurót.

Oké, más téma! Mi van akkor, ha beülnél egy étterembe? Íme: 


Ásványvíz 0,33 literes palackban: 1,09€
0,33 literes kóla: 1,64€
Kétszemélyes a la carte étkezés főfogás + desszert: 36,00€
Egyszemélyes menü olcsó helyen: 10,00€

Láthatod, hogy ahhoz képest nem is drága az éttermi étkezés, hogy milyen finomságokat adnak még a menüs helyeken is. Ne hidd, hogy a sült krumpli+rántott hús kombó uralja a spanyol gasztronómiát is! Jobbnál jobb halételek, tengeri herkentyűk, zöldséges köretek, amiért itthon egy vagyont kell kifizetni, ott a mindennapi menü részét képezik.

Amikor egyszer volt lehetőségem az akkori munkaadóm, egy multi madridi központját meglátogatni, teljesen ledöbbentem, amikor 8,50 euróért kaptam egy szuper finom salátát (ott a leves nem igazán divat első fogásként), kéttenyérnyi halszeletet körettel és gyümölcs- vagy pudingdesszertet. 3-4 lehetőség közül lehetett választani minden egyes fogásnál.

Fontos téma még a közlekedés, a szolgáltatások és az albérlet. Ehhez itt jön pár adat:


1 km taxizás normál tarifával: 1,08€
Benzin 1 liter (2017 márciusi adat): 1,17€
Havi bérlet: 43,00€
Jegy a tömegközelekedésre, 1 db: 1,50€
Internet előfizetés 1 hónapra (6 Mbps, kábel vagy ADSL): 33,60€
Rezsiköltség havonta (gáz, villany, víz, szemétdíj): 115,00€
3 szobás lakás havi bérleti díja központban: 880,00€
1 szobás apartman havi bérleti díja központban: 550,00€
1 szobás apartman havi bérleti díja külvárosban: 410,00€
NETTÓ havi átlagfizetés: 1300,00€

Forrás: https://preciosmundi.com/espana/

Várom a hozzászólásokat kint élőktől: relevánsak az adatok? Mekkora az eltérés az egyes boltok, szupermarketek között? Akcióvadászok a spanyolok, vagy inkább a legközelebbi boltot választják?

Tanulj meg legalább alapfokon spanyolul, mielőtt nekivágsz a költözésnek! Ezzel a csomaggal megtanulod a jelen és a múlt időt és számos szóbeli témát, amire szükséged lesz: https://spanyolozzotthonrol.hu/csomagok/a1-a2-csomag

Tíz mesebeli spanyol táj a természet szerelmeseinek

$
0
0

Spanyolország sem csak vízből és homokos tengerpartból, na meg középkori városokból áll ám! Szebbnél szebb természeti értékei a külföldi turisták körében nem túl ismertek. Nézd meg, mit hagysz ki, ha csak a strandra rohansz!




#1 Las Médulas, Castilla y León



Bár teljesen természetes képződménynek tűnik, a kopott hegyoldal valójában a rómaiak keze nyomát viseli magán, akik szabadtéri aranybányát faragtak ide. A kitermelés a III. században leállt, azóta pedig a tölgy-, fenyő- és gesztenyefák átvették a hatalmat a tájon. És bár aranyat nem fogsz itt találni, mégis rejtőzik a hegyek között egy ritka kincs: az Orellán nevű falu régészeti lelőhelye. 



#2 Cañón de los Gaitanes, Andalúzia



Ezen a lenyűgöző képen láthatod a kanyont, a derekán végighúzódó vékony kis öv pedig nem más, mint a világ egyik legveszélyesebb ösvénye, amely a Guadalhorce folyó felett 100 méter magasan vezet végig: El Caminito del Rey. Egykoron munkások használták ezt a rémisztő függőhidat, hogy a Chorro kanyon két oldalán lévő két vízesést összekössék a vízerőművet építő munkások számára. Maga XIII. Alfonz is végighaladt rajta 1921-ben egy védőgát felavatásának apropóján, innen kapta a nevét az ösvény (a király útja). Az elhanyagolt állapot miatti halálesetek után, amikor is kalandvágyó turisták zuhantak a mélybe, mára szépen felújították és bárki számára végigjárható. Lenézni csak saját felelősségre!



#3 Az Urederra folyó eredője, Navarra



Mintha tündérmesék helyszíne lenne ez a természetvédelmi terület a maga türkiz színű vízeséseivel és szépséges növényzetével. A látogatók számát korlátozzák, hogy minél tovább érintetlen maradjon a hely, ezért érdemes interneten jegyet foglalni. Szigorúan tiltják bárminemű dolog hazavitelét, még egy botot sem emelhetsz el onnan!



#4 A Xallas folyó torkolata, Galícia



Itt egy másik folyó, csak ennek épp a végpontja izgalmas. A Xallas folyó egy vízesésben ér véget, ahonnan a víz közvetlenül a tengerbe ömlik, mint Európa egyetlen ilyen vízesése. A szomorú viszont az, hogy egy közeli gát miatt a vízesés már csak szombatonként 12-14 óra között, valamint nyári vasárnapokon egész nap “működik”. Mivel a cabo Fisterra nagyon közel esik, ha már az El Camino-t végigjártad, nem lesz nagy energia idáig is elgyalogolni.



#5 Calblanque, Murcia



Ha nem tudsz elszakadni a tengertől, ez a vidék tökéletes kikapcsolódásra nyújt lehetőséget, hiszen a fokozottan védett parton erősen korlátozzák a napi látogatók számát. A tengerpart a Calblanque Park része, amely természetvédelmi terület, olyan szépségekkel, mint dűnék, sziklák, öblök, valamint az igazán különlegesnek számító egykori sóbányák, ahol a kihalás szélén álló fogas ponty is él.



#6 Caldera de Taburiente, Kanári-szigetek (La Palma)





Ez a 28 kilométer hosszú, 10 km átmérőjű hatalmas hasadékszerű képződmény nem más, mint egy ősrégi vulkán maradványa, ahol a talapzat nem bírta el a kúp súlyát és beszakadt az egész. A csodálatos helyszínt több ösvényen is be lehet járni, de ha a los Brecitos-tól induló, hat órás utat választod, olyan futurisztikus nevezetességeket is megnézhetsz, mint a képen látható Cascada de colores, azaz a Színes vízesés.



#7 Ordesa y Monte Perdido Nemzeti Park, Aragónia



Gyönyörűszép tájakon vezet az út ennek az aragóniai nemzeti parknak a szívébe. Az egyetlen kritérium, hogy jó formában légy, a leglátványosabb útvonalon ugyanis 2000 méter a szintkülönbség. A vége viszont a képen látható, a Cola de caballo (Lófarok) nevű vízesés, ami pedig megér egy kis szédülést és szívdobogást!



#8 Bardenas Reales, Navarra



A víz és a szél elképesztő erejének köszönhetik az ottani sziklák azt a sok-sok változatos redőt és alakzatot, ami felszínüket barázdálja. Akár egy amerikai westernfilm helyszíne is lehetne a kies táj! Leghíresebb “szobra” a Castildetierra nevű csúcs, amely mutatóujjként magasodik a sziklák fölé. Trónok harca-rajongóknak ismerős lehet a helyszín!



#9 Gulpiyuri strandja, Asztúria



Asztúria az ún. “Zöld Spanyolország” része fent északon, ahol sűrű erdők és dús legelők borítják a tájat. Persze tengerpart itt is van, a képen szereplő pici strand pedig a tenger romboló erejének ékes bizonyítéka. Hajdanán ez egy vízzel barlang volt, de a tenger kimosta a sziklákat körülötte, aminek következtében beomlott. Itt maradt a nyílt tengertől elzárt, mintegy 50 méter széles, kristálytiszta víz, ahol jó megpihenni egy-egy kirándulás során. A tengerrel egyébként ma is szoros kapcsolatot ápol ez a kis tavacska, hiszen dagálykor összeérnek.



#10 Meandro del Melero, Extremadura



Még a spanyolok között is kevéssé ismert ez a csodálatos táj, hiszen Extremadura tartomány egyik legnéptelenebb szegletében található. Az Alagón folyó szeszélyes kanyarulatába benyúló félsziget azt az illúziót adja, mintha egy tó közepén lévő szigetet látnánk. Itt is találsz olyan útvonalat, ami végigvezet a folyó mentén, a kis félsziget teljes partszakaszát bejárva.

Forrás: www.skyscanner.es





Eszméletlen helyszínek, ugye? Melyikkel kezdenéd a kirándulást?




Miért akarnak elszakadni a katalánok Spanyolországtól?

$
0
0
Lehet, hogy a nem is olyan távoli jövőben Barcelona már nem Spanyolország része lesz? Négy fő érv húzódik a háttérben.


Spanyolország térképe



Az elmúlt hetek történései alaposan felkavarták az állóvizet a spanyol belpolitikában. Volt itt minden: katalán népszavazás kiírása, majd a spanyol alkotmánybíróság általi betiltása, a spanyol rendőrség által elfoglalt szavazóhelyiségek és lefoglalt szavazólapok, utcai tüntetések és gumilövedékek, négyszáz sérült és egy népszavazás, amely a katalánok szerint sikeres, mert a résztvevők 90%-a az elszakadás mellett voksolt (mármint azokon a lapokon, amiket nem kobzott el a spanyol rendőrség), a spanyol állam szerint azonban meg sem történt, vagy ha megtörtént, hát törvényellenes volt. 

Miért olyan fontos a katalánoknak a spanyol területtől való leszakadás? Kívülállóként semmiképp sem tisztünk az ítélkezés, hogy ez helyes-e vagy sem, hiszen sosem fogunk tudni úgy belelátni a témába, mint egy oda született. Az okokat azonban érdemes minden spanyolosnak ismernie. Négy fő érvet találhatunk a háttérben.



#1. Gazdasági érvek

A 2016-os adatok szerint, Katalónia a leggazdagabb spanyol tartomány, már ami a GDP-t illeti. Az elszakadással azt támogatnák, hogy az általuk megszerzett vagyon ne más tartományok támogatására folyjon el. Politikája teljes egészében a saját érdekeinek védelmére irányulna. Másfelől, megszűnhetne az örökös egymásra mutogatás, amit az egymásra vicsorgó politikai pártok divatba hoztak: ha rosszul megy a szekér, a katalán politikusok többé nem mutogathatnának a spanyol parlament döntéshozóira, ahogy teszik ezt manapság, amikor azzal érvelnek, hogy Katalónia nem kap elég központi támogatást.



#2. Territoriális érvek

Egy kis állam mindig jobban szolgálja az állampolgárok érdekeit, mint egy nagy és széttagolt államszerkezet, érvelnek a támogatók.

Spanyol tartományok a szigetek nélkül – Katalónia a lila háromszög jobbra fent



#3. Demokratikus érvek

Úgy is szokták emlegetni, mint az “önmeghatározáshoz való jog”. Ezen érvelés szerint, az embereknek jogukban áll eldönteni, mely államhoz kívánnak tartozni.

Ez kissé törékeny érvelés, ha az érvényes szavazásokat nézzük. Megszavazottnak tekinthető az a döntés, amit a szavazók legalább 51%-a jóváhagy. Igen ám, de ha a fennmaradó 49% a maradásra voksol, akkor nekik nincs joguk eldönteni, hogy melyik államban éljenek?



#4. Nemzeti érvek

Ez az érv azt emeli ki, hogy egy “nemzet” csak akkor tudja az identitását teljes mértékben megőrizni, ha saját állami intézményekkel rendelkezik egy saját államban. Mivel Katalónia saját nyelvvel (katalán) büszkélkedhet, az elszakadás mellett érvelők úgy gondolják, kijár nekik egy saját állam is.

A spanyol állam viszont úgy gondolja, ez a népszavazás megsérti az 1978-as alkotmányt, amely kimondja: Spanyolország oszthatatlan. Emiatt a népszavazást alkotmányellenesnek tartja, sőt, már szeptember elején is hatályon kívül helyezett néhány olyan katalán törvényt, amely a népszavazás útját hivatott volt egyengetni. 

A katalánok előzetesen bejelentették: amennyiben az “igen”-ek győznek a választáson, 48 órán belül egyoldalúan kikiáltják Katalónia függetlenségét. Ezt követi a saját nemzeti bank, hadsereg és államkincstár felállítása. Mivel a központi törvénykezés illegálisnak minősítette a népszavazást, egyértelmű, hogy mindezek megakadályozására törekszik majd a spanyol állam. A legutolsó eszköz a kezükben erre a katalán kormány felfüggesztése lesz, amit az alkotmány 155. cikkelye végső esetben biztosít.







Mi lesz a megoldás?

Mindenképp a párbeszédre kell törekednie a két félnek, akár a spanyol alkotmány kibővítése mellett, mely új cikkelyekkel biztosítaná a katalán nyelv és kultúra megőrzését. Szükség lenne arra is, hogy az állam kevesebb terhet rójon a katalán gazdaságra és több juttatással támogassa az infrastrukturális fejlesztéseket.



Reméljük, minél hamarabb békés eszközökkel fog megoldódni a jelenlegi patthelyzet. Részemről lelombozó lenne, ha Barcelona már nem Spanyolország része lenne, ha katalánul kéne tanulni ahhoz, hogy ne a “megtűrt spanyolt” használjuk a Costa Braván és ha a Sagrada Familia lekerülne a spanyol világörökségi helyszínek listájáról…

San Sebastián, Baszkföld híres kincse

$
0
0
Nemrég ért véget San Sebastián nemzetközi filmfesztiválja, így bátran mondhatjuk rá: “a spanyol Cannes”. Mit tud ez a számunkra ismeretlen város, hogy ilyen rangos eseménynek adhat otthont?


San Sebastián sokarcú város, sőt, még névből is kettő van neki, a baszkok ugyanis Donostia-nak nevezik. Mint a legtöbb  spanyol település, itt sem unatkozhatsz, ha kirándulásod célpontjául választod. Megmutatom, melyek a leghíresebb látnivalók Gipúzcoa tartomány fővárosában!



#1. Peine del viento



San Sebastián tengerparti részén található ez az elsőre rozsdás vaskampó-gyűjteménynek tetsző szoborcsoport, amely a Peine del viento, vagyis a “Szélfésű” nevet kapta. Alkotójának, Eduardo Chillida szobrásznak ez a leghíresebb műve. Miért olyan különleges? Nem a külseje, sokkal inkább az általa okozott hangok miatt: életre kelti és felerősíti a tenger és a szél zúgását, a mellette fekvő partszakaszon kiépített lyukacsos móló pedig pánsípot farag a hullámokból. Kivéve, amikor inkább orgonát, mint az elábbi videó is mutatja:





#2. Playa de la Concha



A “Kagyló part” az azonos nevű öbölben terül el és az ország egyik leghíresebb városi strandja. Az 1,3 km-es partszakaszon az év nagy részében turisták osztoznak. Azt azért ne felejtsük el, hogy Észak-Spanyolországban vagyunk, tehát télen, amikor az átlaghőmérséklet csak 10 fok körüli, megteszi egy kellemes tengerparti séta is.



#3. Városháza



Az Ayuntamiento, vagyis a Városháza épülete 1887 óta uralja az előtte fekvő teret. Eredetileg kaszinónak épült, a városvezetés csak 1946-ban tette át ide székhelyét.



#4. Palacio de Miramar



Nevét úgy fordíthatnánk: “a tengerre néző palota”. A spanyol királyi család építtette 1893-ban angol stílusban. Ezidőtájt nevezte ki María Cristina királynő a Playa de la Concha-t “playa real”-nak, vagyis királyi strandnak. A palotából pazar kilátás nyílik az öbölre, az épület körül pedig az elmaradhatatlan, 30 ezer négyzetméteres kert okoz vizuális örömöket a látogatóknak. A műemlék élénk társasági életnek is otthont ad, többek között az említett filmfesztivál partiját is itt tartják. 



#5. Faro del Monte Igueldo



Azaz: az Igueldo hegy világítótornya. A kedves kis torony 1854-55 között épült, és igen, ne csodálkozz, bizony a hó nem ritka vendég Baszkföldön! A világítótorony tetejéből gyönyörű kilátás nyílik a városra és a tájra, miután a XX. század elején megtoldották egy terasszal is.



#6. Victoria Eugenia Színház



Ez az impozáns épület 1912-ben készült el, azóta rendületlenül szolgálja a színház szerelmeseit. 1999-ig a nemzetközi filmfesztiválnak is ez adott otthont és még Alfred Hitchcock is itt tartotta két filmjének világpremierjét (Szédülés és Észak-északnyugat). Spanyolország legrangosabb színházainak listáján előkelő helyet foglal el, főleg 2007-ben befejeződött felújítása óta.



Te melyik látványossághoz mennél először? Azért spanyolul nem árt tudni! Itt van mindjárt hozzá egy kezdőknek szóló online videótanfolyam, amit akár okostelefonról is végezhetsz: https://spanyolozzotthonrol.hu/spanyol-tanfolyam/spanyol-a1-tanfolyam

Spanyol legek

$
0
0
Találd ki, hányan élnek Spanyolország legkisebb településén, vagy melyik a legdrágább spanyol ház! Egy tucat spanyol rekord a cikkben!


#1. A legkisebb spanyol település

Illán de Vacas Toledo tartomány egy picike faluja. Olyannyira pici, hogy a 2016-os népességadatok szerint mindössze hat fő lakja. 





#2. A legnagyobb spanyol település

Mint a legtöbb ország esetében, Spanyolországnál is a főváros, Madrid viszi a prímet. Olyannyira, hogy Európában is csak London és Berlin előzi meg népességszámban. A 2016-os adatok 3,1 millió főről számolnak be. Élmezőnyben található a legparkosabb fővárosok között is: területének több mint felét parkok, utcák, terek alkotják. 





#3. A leghosszabb spanyol folyó

A 930 km hosszú Ebro folyó a leghosszabb Spanyolországban, ha csak a spanyol területet nézzük. A Tajo folyó viszont az Ibériai-félsziget leghosszabb folyója, hiszen kilépve a spanyol határon, Portugália területén folytatódik, együttesen 1038 km hosszan. 





#4. A legmagasabb spanyol hegycsúcs

Érdekesen alakul ez a verseny, mivel a legmagasabb spanyol hegycsúcs nem a szó szoros értelmében vett ibériai Spanyolországban található, hanem Tenerife szigetén, ez pedig nem más, mint a Teide vulkán, amely egyben a világ harmadik legnagyobb vulkánja. Ha az Ibériai-félsziget legmagasabb pontját keressük, a Sierra Nevada hegységben találjuk meg: a Mulhacén nevű csúcs Granada tartományban található.





#5. A legnagyobb spanyol múzeum

A madridi Prado a nyertes ebben a kategóriában: a 9000 festmény mellett 5000 rajz és mintegy 1000 érme van a tulajdonában, majdnem 42 ezer négyzetméter területű folyosóin több napot is eltölthet a spanyol és németalföldi festészetet kedvelő látogató. Nem utolsósorban, csodálatos épület, amely a spanyol főváros egyik legvonzóbb nevezetessége.





#6. A legmagasabb spanyol épület

Madrid üzleti negyedében négy felhőkarcoló áll egymás mellett, amelyek csak pár méterben térnek el egymástól. A Torre de Cristal nevű torony a legmagasabb, 250 méteres, de a második, a Torre Cepsa csupán egy méterrel marad el tőle. A másik két épület (Torre PwC, Torre Espacio) 236 és 224 méter magasan törnek az ég felé.





#7. A leghosszabb spanyol utca

Barcelona fontos kereskedelmi tengelye a Gran Vía, amely egyúttal az ország leghosszabb utcája is, a maga 13 km-es hosszával és nagyjából 690 kapujával. 





#8. A legdrágább spanyol ház

A legdrágább ház, amely jelenleg a spanyol ingatlanpiacon fellelhető, egy nyolc szobás, 3500 négyzetméteres, olasz stílusban épült villa Alcudia öbölben, Mallorcán. Nem kevesebb, mint 57,5 millió eurót (305 forinttal számolva több, mint 17,5 milliárd forintot) kérnek érte. Ha most épp nincs ennyi mozgósítható pénzed, sebaj! Törlesztőre is megveheted, csak 147539 eurót kell havonta fizetned.





#9.  A legnagyobb spanyol fesztivál

Zenei fesztiválok terén a spanyol fiatalok sem panaszkodhatnak: ötven nagyobb zenés rendezvény várja a zenerajongókat különböző tematika szerint rendezve. A legtöbb látogatót évről évre a Viñarock fesztivál vonzza, 2016-ban például naponta 66500 zenekedvelő látogatott ki a háromnapos rendezvényre. A fesztivál 1996-ban indult egy kis faluban, Villarrobledo-ban és azóta is ott rendezik meg.





#10. A leggazdagabb spanyol

Spanyolország leggazdagabb emberének egyszer már a világranglista élére is sikerült felkapaszkodnia. Ő nem más, mint Amancio Ortega, az Inditex alapítója, amely alá az olyan híres márkák tartoznak, mint a Zara, a Stradivarius vagy a Bershka. A sokat támadott cég első emberének vagyona 71.000 millió euró, ami szinte már felfoghatatlan. Összehasonlításképp: ez akkora vagyon, amekkora az utána következő 24 leggazdagabb spanyolnak összesen jutott.





#11. A legnépszerűbb spanyol modell

Az 1987-es születésű Clara Alonso Spanyolország legtöbbet foglalkoztatott modellje. 1999 óta ő az egyetlen spanyol modell, aki a Victoria’s Secret angyalai közé bekerült (előtte kettőnek már sikerült de azóta egyik spanyolnak sem). Olyan nagy márkák arca volt, mint az Armani vagy a Guess. 





#12. A legnépszerűbb spanyol előadó

Statisztikák szerint (is) Alejandro Sanz a legnépszerűbb spanyol zenész. 1997-es Más című albuma 22-szeres platinalemez lett hazájában, ezzel a legtöbbet eladott lemez Spanyolországban. Az is beszédes, hogy a 30-as öröklistán öt albummal is képviselteti magát!





Gyere, tanulj te is spanyolul, látod, mennyi minden van itt! :)) Spanyol e-bookok, online és offline tanfolyamok videó és mp3 formában itt várnak: https://spanyolozzotthonrol.hu/

Top 3 legelképesztőbb spanyol ünnep, amit még nem ismersz

$
0
0
A spanyolok aztán nem mennek a szomszédba egy kis kreativitásért! A legkisebb települések is tudják annak a receptjét, hogyan találjanak ki világraszóló fiesztát, amely pár éven belül tízezres turistatömeget vonz hozzájuk. 


Tekintsünk most el a mindenki által ismert Tomatina-tól, pamplonai bikafuttatástól és az áprilisi sevillai vásártól, hiszen ezekkel alkalomadtán a magyar sajtó is sokat foglalkozik és a legtöbb spanyolrajongó előtt ismertek. 

Találtam nemrég egy gyűjteményt a 13 legfurcsább spanyol ünnepről, ebből szeretném a top 3-at kiemelni, ami nálam kissé kiverte a biztosítékot, leginkább a látvány miatt.



#1. Fiesta de Santa Marta de Ribarteme, As Neves, Pontevedra



Galícia egy kis falujának ünnepe a The Guardian szerint is az egyik legfurább megemlékezés a világon, melynek főszereplői koporsók, csakhogy nem halottakkal, hanem élőkkel! A morbidnak ható szerepet azok a lakók vállalják be, akik szembenéztek a halállal, de győzedelmeskedtek felette, például felépültek egy súlyos betegségből vagy balesetből.



A legelképesztőbb az egészben, hogy a koporsókat a halálból visszatérők családtagjai viszik, így adva hálát Szent Mártának (aki nem mellesleg a feltámasztott Lázár testvére az Újszövetségből), hogy a vállukon nyugvó teherrel nem a temető felé kell venni az irányt. Biztosan felkavaró érzés lehet élőként végigasszisztálni a saját temetési menetedet, brrrr… Bár még mindig jobb, mint halottként…



#2. Batalla del vino, Haro, La Rioja



La Rioja vidék borai a leghíresebb spanyol borok közé tartoznak, ezt pedig nyilván meg kell ünnepelni! Ám ahelyett, hogy Haro lakosai a csendes baráti iszogatást választanák, inkább egymásra locsolják a finom nedűt. Minden évben San Pedro napján, június 29-én rendezik a búcsút, amely ebbe a boros tivornyába torkollik.



A résztvevők vízipisztollyal, kannával, borospohárral, palackokkal felszerelkezve érkeznek a helyszínre. A reggeli mise után indul a mintegy kétórás csata, amelyben nagyjából 130 ezer liter (!) bort használnak fel. Ebéd előtt visszavonuló, mindenki megszárítkozik, megebédel és délután folytatja a búcsút, néhány vad bika szabadon bocsájtásával.



#3. Fiesta de los Enharinados, Ibi, Alicante



A “belisztezettek ünnepe” decemberben zajlik Valencia egyik 22 ezer fős városában, és ha már a hó nem esik, hát legalább a liszttől fehér lesz a főtér. December 27-én a “Los Enmantados”, azaz a “köpennyel borítottak”, amely csoportot egy kb. 14 fős baráti társaság alkotja, furgonnal végighajtanak a falun és több helyen is megállnak, hogy szatirikus verssel foglalják össze az elmúlt év (főleg politikai) történéseit és kifigurázzák a szereplőit. Csak egy vállukon átvetett köpenyt viselnek, innen az elnevezés.



Másnap aztán ők lesznek a “Los Enharinados”, vagyis a “Belisztezettek”, harsány ruhákba és kalapokba öltözve, akik magukhoz ragadják a városvezetést és kegyetlen liszt-, petárda- és tojáscsatában megküzdenek az ellenzékkel (los oponentes), a győztes csapat pedig egyúttal arra is jogot nyer, hogy a városka lakóitól “adót” szedjen be. Aki nem fizet, azt “megbírságolják”. Az így gyűjtött pénzt a kisváros menedékházának ajánlják fel. A bulit az utóbbi években kapták fel: hosszú kihagyás után 1981-ben rendezték meg újra, 2009-ben pedig felvették a régió turisztikai látványosságainak listájára.

Forrás: https://www.vacaciones-espana.es/Espana/articulos/las-fiestas-mas-inusuales-en-espana-que-no-te-puedes-perder



Mit szólsz? Te melyik ünnepre ugranál be az itt felsoroltak közül?


Viewing all 126 articles
Browse latest View live