Quantcast
Channel: Spanyolország érdekességek – Spanyol határok nélkül!
Viewing all 126 articles
Browse latest View live

Top 10 leglátogatottabb spanyol műemlék

$
0
0
Tervezgeted már az idei spanyolországi nyaralásodat? Nézd meg, mely spanyol helyszíneket részesítik előnyben a világ turistái!


Spanyolország elképesztően színes kultúrája és építészete turisták millióit vonzza az országba évente. A bőség zavarával küzdünk: annyi a csodás műemlék és természeti helyszín, hogy fájó szívvel, de ki kell választanunk azt a várost vagy régiót, amit egészséges mértékben végig tudunk nézni anélkül, hogy a nyelvünk bokáig érne a lihegéstől. Ehhez adok támpontot, amikor megmutatom, mely helyszíneket látogatja a legtöbb turista!



1. Alhambra, Granada

Az Alhambra egyik belső kertje, Granada

Paloták, udvarok és szökőkutak sokaság fogad minket a legkomplexebb arab műemléknél, ahol órákat elbolyonghatsz eksztatikus csodálatban. Az évi 2,5 milliós turistaözönt kénytelen a fenntartó kontrollálni, ezért napi belépési limit van érvényben. A legbiztosabb, ha interneten foglalod le a belépődet, így elkerülheted a kétórás sort a kapuk előtt. 



2. La Sagrada Familia, Barcelona

Barcelona látképe, középen a Sagrada Familia-val

A világ legtovább épülő katedrálisa évről évre ezüstérmes a legnépszerűbb spanyol helyszínek versenyén. Bár még be sincs fejezve, grandiózus méretei és elképesztő belső terei minden kíváncsi spanyolrajongó számára nagy vonzerőt jelentenek.



3. Mezquita, Córdoba

Córdoba, a Mezquita oszloptengere

A hatalmas székesegyház – az Alhambrához hasonlóan – tulajdonképpen stílusegyveleg, hiszen az eredetileg arab mecsetet a muzulmán megszállók kiűzése után nem porig rombolták a hispánok, hanem keresztény bazilikává alakították. Így történhet, hogy a tarkára festett márványoszlopok rengetegében számos oltárt és katolikus szobrot fedezhetsz fel. Az épület csodás bizonyítéka annak, milyen szép szimbiózisban képesek megférni egymás mellett a civilizált kultúrák.



4. Katedrális, Santiago de Compostela

A székesegyház fő homlokzata, Santiago de Compostela

A legnagyobb galíciai székesegyház akkor is dobogó közeli helyen végezne a versenyben, ha az El Camino zarándokokon kívül senki sem tenné be a lábát a kapuin. A Szent Jakab apostol maradványait őrző templom a caminósok végállomása. Hatalmas méreteivel (97 méter hosszú, legmagasabb tornya 75 méter magas) betölti az előtte lévő teret.



5. Katedrális, Burgos

A katedrális egy részlete, Burgos

Spanyolország a katedrálisok földje; nem is valamirevaló város az, amelynek nincs (legalább) egy monumentális temploma. A burgosi székesegyház a spanyol gótika legjelesebb képviselője, amely az UNESCO világörökségi listáján is megtalálható. 



6. Alcázar, Segovia

Segovia pompás műemléke, az Alcázar

A Madridtól mintegy 70 km-re található kisváros több csodálatos műemléknek is otthont ad. Ezek egyike az Alcázar, vagyis az erőd, amely a katolikus királyok (tudod, Izabella és Ferdinánd, akik Kolumbusz útját is finanszírozták) fő lakhelye volt a XV. században. Az épület olyannyira ikonikus, hogy amikor Walt Disney első egész estés rajzfilmjét (Hófehérke) tervezte az 1930-as években, erről a kastélyról mintázta Hófehérke otthonát.



7. Katedrális, Mallorca

A tengerparton álló mallorcai katedrális

Még mindig nem ér véget a híres-nevezetes székesegyházak sora! A Baleár-szigetekre (Mallorca, Menorca, Ibiza) sokan csak mint első számú tengerparti célpontra tekintenek, pedig az sem unatkozhat ott, aki az egész heti pokrócon fekvés helyett aktívabb tevékenységekre vágyik. A műemlékek mennyisége mindhárom szigeten jelentős, de közülük is kiemelkedő a gótikus stílusban épült mallorcai székesegyház, amely közvetlenül a tengerpart mellett, pálmafák ölelésében uralja a környéket.



8. Katedrális, Zaragoza

Zaragoza székesegyháza és az Ebro folyó

Lehet még fokozni? Igen! Az Ebro folyó partján álló zaragozai katedrális, ahogy mondani szokás, “nagyon egyben van”. Csodálatos színek és formák, hatalmas méret és ingyenes belépés (!) várnak, ha ezt a kisvárost is meglátogatod a nyáron.



9. Római kori színház, Mérida

Mérida római kori színháza

A többezer éves épület olyannyira épségben megmaradt, hogy a mai napig tartanak benne előadásokat. Ha Extremadura tartomány a célpontod, semmiképp se hagyd ki! Ha szerencséd van, talán még egy klasszikus darabra is befizethetsz.



10. La Giralda, Sevilla

A Giraldát nehéz úgy fényképezni, hogy érvényesüljenek a méretei

A sort egy arab műemlékből keresztény épületté lett helyszín zárja. Jobban mondva, a Giralda Spanyolország legmagasabb katedrális harangtornya, ám a muzulmán időkben még minaretként funkcionált, ahonnan imádkozni hívták a hívőket. További rekord, hogy a sevillai katedrális a világ legnagyobb gótikus stílusú katedrálisa, a Giralda pedig ennek a része.

Fotók: Pixabay



Nos, kiválasztottad már, hová mész nyaralni? Kövess az Instagramon, csodálatos spanyol épületek tucatjait osztom meg veled!

Tériszonyos vagy? El ne menj ide!

$
0
0

Bevallom, én még magassarkúban is szédülök. Mégis, ez a Caminito del Rey valahogy birizgálja a fantáziámat. Elképesztően gyönyörű!




Caminito del Rey



Bár vitathatatlanul a Grand Canyon a világ leghíresebb kanyonja, azért akad még itt-ott néhány hasonlóan lenyűgöző természeti táj. A spanyolok is büszkélkedhetnek eggyel Andalúziában, Málaga tartományban, Álora városához közel. Ráadásul nem csak felülről szabad nézni: a kiépített útvonalon a turisták a kanyon belsejében korzózhatnak!



A kanyon belsejében 3 km hosszan kígyózik az ösvény



Mindez azért lehetséges, mert 1905-ben megépült az átjáró a Gaitanejo és Chorro vízesések között az ottani vízerőmű építésén dolgozó munkások számára. 1914-21 között, amikor az erőmű épült, nem volt ritka, hogy a mérnökök, szakemberek a családjukat is elvitték szétnézni a “terepre”. Ők tekinthetők az első turistáknak az ösvényen. Amikor pedig XIII. Alfonz király 1921-ben az erőmű megnyitásának alkalmából végigsétált a keskeny, sziklához rögzített úton, nem volt kérdés, hogy már neve is lesz a helynek: El Caminito del Rey, azaz: A király útja.



Egy függőhíd is része az útnak



Sajnos a térség nem ismerte fel idejében a hely vonzerejét, így az ösvény pusztulásnak indult. Kalandvágyó turisták mindig akadtak, de az egyre több helyen hiányzó alátámasztás és a korhadó elemek miatt csak idő kérdése volt, mikor történik tragédia.

1999-ben és 2000-ben összesen 4 látogató lelte halálát a kanyonban. 2001-ben a tartomány lerombolta az ösvény bejáratát és megtiltotta a használatát, a szabályszegők 6000 eurós büntetést kaphattak. Ám a kalandorokat ez sem tartotta vissza a kanyon felfedezésétől.

Az utóbbi években határozta el a kormány, hogy itt az ideje a felújításnak. A 2014-ben kezdődő, nagyjából 5 millió eurós helyrehozatal egy évig tartott.

Ma már nyitva áll a Caminito del Rey a természetet meghódítani akarók előtt. Az ösvény 1 méter széles és mintegy 100 méteres magasságban kígyózik 3 kilométeren át a kanyon belsejében. 



Lélegzetelállító látvány



A megközelítése korántsem egyszerű, hiszen az autó leparkolása után mintegy 2,7 kilométert kell gyalogolnunk. Akkor sem jobb a helyzet, ha busszal érkezünk, ezért ezt bele kell kalkulálni a túrába. Azért is fontos erről tudnod, mert a jegyet internetes elővételben, meghatározott időpontra vásárolhatod meg. Időben el kell tehát indulni, ha a jegyre nyomott időpontra szeretnél megérkezni.

Forrás: wikipedia.es, képek: Pixabay



Ha tetszett a cikk, oszd meg a barátaiddal is! Köszönöm!

Tanulj spanyolul otthonról, tanári segítséggel! Segédanyagért kattints ide!



Egy barcelonai pár végigszörföli a világ kanapéit

$
0
0

Ricard és Yolanda július elején nyakába vette a világot. Öt kontinens számos országában megszállnak az elkövetkező hónapokban, kalandjaikról videós csatornát vezetnek.




Világkörüli út ingyen szállással – nem rossz!



Szerintem te is szívesen cserélnél Ricard-dal és Yolanda-val, akik a GuesttoGuest nevű spanyol lakáscsere oldalon nyerték meg a világkörüli út lehetőségét.

A lakáscsere program majdnem ugyanolyan, mint a pár éve hódító útjára indult couchsurfing, de van egy lényeges különbség: tulajdonképpen ingyenes. Ennél az újításnál az oldalon lehet pontokat gyűjteni, amikor vendéget fogadsz a házadban, az így kapott pontokból pedig te magad is utazhatsz más regisztrált tagok országába. Lehet kölcsönös szállásadóvá is válni, amikor te magad a saját vendéged otthonában szállsz meg, akár ugyanabban az időpontban, amikor ő lakik a tiédben. A módszerben egyáltalán nincs pénzforgalom és egy egyszerű regisztrációt követően akár még ma csatlakozhatsz.

Azt senkinek sem kell magyarázni, mennyire gazdaságos ez a szállásfajta. Számítások szerint a teljes utazási büdzsé 58%-át is megspórolhatjuk a GuesttoGuest használatával. Olyan, mint egy turistás Facebook, ahol a regisztrált tagok egymásnak utazási, közlekedési és látnivalókkal kapcsolatos tippeket is adhatnak.

A felmérések alapján elmondható, hogy a felnőtt spanyol lakosság mintegy 12%-a azonnal készen állna ilyen módon rendelkezésre bocsátani a lakását az utazók számára. Jelenleg mintegy 35.000 spanyol ingatlan található az oldal adatbázisában, ezzel Spanyolország – a franciák után – a második legelérhetőbb ország a világon a lakáscsere programon belül.

Több hónapig tartó utazásuk során a barcelonai pár Youtube csatornát vezet HazLaMaleta névvel, itt tudod megnézni a videóikat.

Nézz körül te is az oldalon és ha jónak találod, regisztráld a lakásodat, hogy ingyen utazhass Spanyolországba!

Kép: 20minutos.es

Spanyol online videótanfolyam kezdőknek itt, KLIKK!



Ha tetszett a cikk, oszd meg a barátaiddal is! Köszönöm!

Lenyűgöző spanyol katedrálisok

$
0
0
Ha elrabolnak és bekötött szemmel kiraknak egy idegen országban, honnan tudod, hogy Spanyolországban vagy? Onnan, hogy minden valamirevaló városban áll egy kolosszális katedrális!


Spanyolországban jelenleg 102, igen, százkettő darab katedrálist tartanak nyilván. Ezek zöme több száz éves múltra tekint vissza és már önmagában is elég turistacsalogató látvány, hát még, ha a körülötte terpeszkedő, középkori hangulatot árasztó spanyol városkákat is hozzáadjuk! Ahogy nálunk minden városban és faluban akad egy-egy Rákóczi vagy Kossuth út, úgy Spanyolországban is mindenhol van egy Plaza Mayor, azaz Főtér, és nagy eséllyel ott találod a település legnagyobb katolikus épületét is.

Borzasztó nehéz a választás, de azért megpróbálok dióhéjban, sok képpel bemutatni neked öt spanyol székesegyházat. Elképesztő pompa és kreativitás!

Sevilla









A sevillai katedrális a világ legnagyobb gótikus katedrálisa, egyben a világ harmadik legnagyobb keresztény temploma (A római Szent Péter-bazilika és egy brazil székesegyház után). Különlegessége a harangtorony, amelynek nem véletlenül van külön neve is (La Giralda): egykoron arab imatoronyként funkcionált, de a spanyol visszahódítás (reconquista) után, amikor minden arab kézen lévő terület újra spanyol fennhatóság alá került, beolvasztották a katolikus építménybe. A La Giralda 104 méter magas.

Burgos









A burgosi katedrális légies szépsége sok turistát megérint. A gótikus stílus nyúlánk tornyai könnyedséget adnak az irdatlan épülettömegnek. Szinte már úgy látjuk, hogy az egész székesegyház a levegőben lebeg. Mindehhez tegyük hozzá, hogy a burgosi katedrális lejtőre épült, ami a XIII. századi építészetben elképesztő kihívást jelentett. A végredményre már évszázadok óta büszkén tekintenek a spanyolok.

León









León katedrálisában a fények játsszák a főszerepet. A román stílushoz képest a gótikában rengeteg az oszlop, az ív, ami lehetővé tette, hogy az addig szürke és sötét templomok belsejébe behatoljon a természetes fény. A XIII. századi ember, aki szentmisén vett részt a leóni katedrálisban, a mennyekben érezhette magát, annyi féle színes üvegen szűrődött át a fény, szivárványszínbe öltöztetve a teret. León székesegyháza őrzi a világ egyik legjelentősebb, középkori eredetű üvegablak csoportját.

Toledo









1226 és 1493 között épült meg Toledo katedrálisa, így a gótika minden stílusjegyét – a koraitól a későiig – magán hordozza. Ez a székesegyház a spanyol gótika utolsó építménye, amelynek mudéjar (arab) stílusú tornya 92 méterre magasodik az égbe. 



Mallorca









Ha még sosem jártál a Baleár-szigetek valamelyik szigetén (Mallorca, Menorca vagy Ibiza), az utazási irodák ajánlatai alapján azt hihetnéd, hogy ezeken a helyeken csak tengerpart, homok és szálloda van, pedig dehogy! Mindhárom sziget gazdag kultúrával, történelemmel dicsekedhet. Mallorca katedrálisa a római kori városfalra épült, így nem csak templom, hanem erődítmény benyomását is kelti. Itt található a legnagyobb európai rózsaablak, fő hajója a kereszténység egyik legnagyobb templombelsőjét rejti, és még egy múzeum is helyet kapott itt, rengeteg kegytárggyal.

Te melyik spanyol katedrálisban voltál már? Írj nekünk hozzászólásban!


Mennyibe kerül az élet Spanyolországban?

$
0
0

Akár turistaként mész, akár tartós letelepedést tervezel, nem árt, ha képben vagy, vajon az itthoni árakhoz képest mire számíts Spanyolországban.








Nyilván, az ár csak egy adat, ha nincs mihez viszonyítanunk. Akkor kapunk teljes képet, ha az átlagfizetést is megnézzük.

Magyarországon az átlagfizetés 2017 márciusában a KSH szerint bruttó 298 300 Ft volt. Spanyolországban 1636 euró a jelenlegi átlagbér, a statisztikák szerint viszont ez 0,2%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban, ráadásul a vásárlóerő is csökken (öt év alatt 2,4%-ot), ez pedig a hazai adatoknak épp az ellenkezője.

Szóval, nézzük meg először néhány élelmiszer árát!


Banán 1 kg: 1,46€
Alma 1 kg: 1,55€
Helyi sör fél liter: 0,80€
Átlagos minőségű palackos bor: 4,50€
Ásványvíz 1,5 literes: 0,56€
Kenyér 1 kg: 0,94€
Tej 1 liter: 0,76€
Csirkemell 1 kg: 5,70€
Rizs 1 kg: 0,94€
Burgonya 1 kg: 0,88€
Sajt 1 kg: 9,50€
Tojás 1 tucat: 1,60€

Az látszik, hogy nem érdemes forintba átszámolni, mert elég horribilis összegek jönnek ki. Inkább az arányokat ésszerű kiszámolni. Vegyük például a csirkemellet, ami nálunk kb. 1300 Ft jelenleg. Tehát az 1300 Ft úgy aránylik a 298 300 Ft-hoz, mint az 5,70 euró az 1636 euróhoz. Magyar pénzben számolva az arány 0,004, euróban pedig 0,003. Minél kisebb az arány, annál olcsóbb az élelmiszer adott országban. Tehát a spanyolok a fizetésnek csak a három ezrelékét költik egy kiló csirkemellre, míg Magyarországon ugyanez négy ezrelék.



Ezek átlagos árak, a fentebb hivatkozott cikk is írja, hogy Spanyolországban is nagy a szórás a fizetésekben. Az olyan fejlett városok, mint Madrid, Valencia vagy Barcelona 1900 euró feletti fizetést adnak, míg az elmaradottabb, magas munkanélküliségi rátával bíró régiók, mint Extremadura vagy Andalúzia, alig adják meg az 1400 eurót.

Oké, más téma! Mi van akkor, ha beülnél egy étterembe? Íme: 


Ásványvíz 0,33 literes palackban: 1,09€
0,33 literes kóla: 1,64€
Kétszemélyes a la carte étkezés főfogás + desszert: 36,00€
Egyszemélyes menü olcsó helyen: 10,00€

Láthatod, hogy ahhoz képest nem is drága az éttermi étkezés, hogy milyen finomságokat adnak még a menüs helyeken is. Ne hidd, hogy a sült krumpli+rántott hús kombó uralja a spanyol gasztronómiát is! Jobbnál jobb halételek, tengeri herkentyűk, zöldséges köretek, amiért itthon egy vagyont kell kifizetni, ott a mindennapi menü részét képezik.

Amikor egyszer volt lehetőségem az akkori munkaadóm, egy multi madridi központját meglátogatni, teljesen ledöbbentem, amikor 8,50 euróért kaptam egy szuper finom salátát (ott a leves nem igazán divat első fogásként), kéttenyérnyi halszeletet körettel és gyümölcs- vagy pudingdesszertet. 3-4 lehetőség közül lehetett választani minden egyes fogásnál.

Fontos téma még a közlekedés, a szolgáltatások és az albérlet. Ehhez itt jön pár adat:


1 km taxizás normál tarifával: 1,08€
Benzin 1 liter (2017 márciusi adat): 1,17€
Havi bérlet: 43,00€
Jegy a tömegközelekedésre, 1 db: 1,50€
Internet előfizetés 1 hónapra (6 Mbps, kábel vagy ADSL): 33,60€
Rezsiköltség havonta (gáz, villany, víz, szemétdíj): 115,00€
3 szobás lakás havi bérleti díja központban: 880,00€
1 szobás apartman havi bérleti díja központban: 550,00€
1 szobás apartman havi bérleti díja külvárosban: 410,00€
NETTÓ havi átlagfizetés: 1300,00€

Forrás: https://preciosmundi.com/espana/

Várom a hozzászólásokat kint élőktől: relevánsak az adatok? Mekkora az eltérés az egyes boltok, szupermarketek között? Akcióvadászok a spanyolok, vagy inkább a legközelebbi boltot választják?

Tanulj meg legalább alapfokon spanyolul, mielőtt nekivágsz a költözésnek! Ezzel a csomaggal megtanulod a jelen és a múlt időt és számos szóbeli témát, amire szükséged lesz: https://spanyolozzotthonrol.hu/csomagok/a1-a2-csomag

Tíz mesebeli spanyol táj a természet szerelmeseinek

$
0
0

Spanyolország sem csak vízből és homokos tengerpartból, na meg középkori városokból áll ám! Szebbnél szebb természeti értékei a külföldi turisták körében nem túl ismertek. Nézd meg, mit hagysz ki, ha csak a strandra rohansz!




#1 Las Médulas, Castilla y León



Bár teljesen természetes képződménynek tűnik, a kopott hegyoldal valójában a rómaiak keze nyomát viseli magán, akik szabadtéri aranybányát faragtak ide. A kitermelés a III. században leállt, azóta pedig a tölgy-, fenyő- és gesztenyefák átvették a hatalmat a tájon. És bár aranyat nem fogsz itt találni, mégis rejtőzik a hegyek között egy ritka kincs: az Orellán nevű falu régészeti lelőhelye. 



#2 Cañón de los Gaitanes, Andalúzia



Ezen a lenyűgöző képen láthatod a kanyont, a derekán végighúzódó vékony kis öv pedig nem más, mint a világ egyik legveszélyesebb ösvénye, amely a Guadalhorce folyó felett 100 méter magasan vezet végig: El Caminito del Rey. Egykoron munkások használták ezt a rémisztő függőhidat, hogy a Chorro kanyon két oldalán lévő két vízesést összekössék a vízerőművet építő munkások számára. Maga XIII. Alfonz is végighaladt rajta 1921-ben egy védőgát felavatásának apropóján, innen kapta a nevét az ösvény (a király útja). Az elhanyagolt állapot miatti halálesetek után, amikor is kalandvágyó turisták zuhantak a mélybe, mára szépen felújították és bárki számára végigjárható. Lenézni csak saját felelősségre!



#3 Az Urederra folyó eredője, Navarra



Mintha tündérmesék helyszíne lenne ez a természetvédelmi terület a maga türkiz színű vízeséseivel és szépséges növényzetével. A látogatók számát korlátozzák, hogy minél tovább érintetlen maradjon a hely, ezért érdemes interneten jegyet foglalni. Szigorúan tiltják bárminemű dolog hazavitelét, még egy botot sem emelhetsz el onnan!



#4 A Xallas folyó torkolata, Galícia



Itt egy másik folyó, csak ennek épp a végpontja izgalmas. A Xallas folyó egy vízesésben ér véget, ahonnan a víz közvetlenül a tengerbe ömlik, mint Európa egyetlen ilyen vízesése. A szomorú viszont az, hogy egy közeli gát miatt a vízesés már csak szombatonként 12-14 óra között, valamint nyári vasárnapokon egész nap “működik”. Mivel a cabo Fisterra nagyon közel esik, ha már az El Camino-t végigjártad, nem lesz nagy energia idáig is elgyalogolni.



#5 Calblanque, Murcia



Ha nem tudsz elszakadni a tengertől, ez a vidék tökéletes kikapcsolódásra nyújt lehetőséget, hiszen a fokozottan védett parton erősen korlátozzák a napi látogatók számát. A tengerpart a Calblanque Park része, amely természetvédelmi terület, olyan szépségekkel, mint dűnék, sziklák, öblök, valamint az igazán különlegesnek számító egykori sóbányák, ahol a kihalás szélén álló fogas ponty is él.



#6 Caldera de Taburiente, Kanári-szigetek (La Palma)





Ez a 28 kilométer hosszú, 10 km átmérőjű hatalmas hasadékszerű képződmény nem más, mint egy ősrégi vulkán maradványa, ahol a talapzat nem bírta el a kúp súlyát és beszakadt az egész. A csodálatos helyszínt több ösvényen is be lehet járni, de ha a los Brecitos-tól induló, hat órás utat választod, olyan futurisztikus nevezetességeket is megnézhetsz, mint a képen látható Cascada de colores, azaz a Színes vízesés.



#7 Ordesa y Monte Perdido Nemzeti Park, Aragónia



Gyönyörűszép tájakon vezet az út ennek az aragóniai nemzeti parknak a szívébe. Az egyetlen kritérium, hogy jó formában légy, a leglátványosabb útvonalon ugyanis 2000 méter a szintkülönbség. A vége viszont a képen látható, a Cola de caballo (Lófarok) nevű vízesés, ami pedig megér egy kis szédülést és szívdobogást!



#8 Bardenas Reales, Navarra



A víz és a szél elképesztő erejének köszönhetik az ottani sziklák azt a sok-sok változatos redőt és alakzatot, ami felszínüket barázdálja. Akár egy amerikai westernfilm helyszíne is lehetne a kies táj! Leghíresebb “szobra” a Castildetierra nevű csúcs, amely mutatóujjként magasodik a sziklák fölé. Trónok harca-rajongóknak ismerős lehet a helyszín!



#9 Gulpiyuri strandja, Asztúria



Asztúria az ún. “Zöld Spanyolország” része fent északon, ahol sűrű erdők és dús legelők borítják a tájat. Persze tengerpart itt is van, a képen szereplő pici strand pedig a tenger romboló erejének ékes bizonyítéka. Hajdanán ez egy vízzel barlang volt, de a tenger kimosta a sziklákat körülötte, aminek következtében beomlott. Itt maradt a nyílt tengertől elzárt, mintegy 50 méter széles, kristálytiszta víz, ahol jó megpihenni egy-egy kirándulás során. A tengerrel egyébként ma is szoros kapcsolatot ápol ez a kis tavacska, hiszen dagálykor összeérnek.



#10 Meandro del Melero, Extremadura



Még a spanyolok között is kevéssé ismert ez a csodálatos táj, hiszen Extremadura tartomány egyik legnéptelenebb szegletében található. Az Alagón folyó szeszélyes kanyarulatába benyúló félsziget azt az illúziót adja, mintha egy tó közepén lévő szigetet látnánk. Itt is találsz olyan útvonalat, ami végigvezet a folyó mentén, a kis félsziget teljes partszakaszát bejárva.

Forrás: www.skyscanner.es





Eszméletlen helyszínek, ugye? Melyikkel kezdenéd a kirándulást?




Miért akarnak elszakadni a katalánok Spanyolországtól?

$
0
0
Lehet, hogy a nem is olyan távoli jövőben Barcelona már nem Spanyolország része lesz? Négy fő érv húzódik a háttérben.


Spanyolország térképe



Az elmúlt hetek történései alaposan felkavarták az állóvizet a spanyol belpolitikában. Volt itt minden: katalán népszavazás kiírása, majd a spanyol alkotmánybíróság általi betiltása, a spanyol rendőrség által elfoglalt szavazóhelyiségek és lefoglalt szavazólapok, utcai tüntetések és gumilövedékek, négyszáz sérült és egy népszavazás, amely a katalánok szerint sikeres, mert a résztvevők 90%-a az elszakadás mellett voksolt (mármint azokon a lapokon, amiket nem kobzott el a spanyol rendőrség), a spanyol állam szerint azonban meg sem történt, vagy ha megtörtént, hát törvényellenes volt. 

Miért olyan fontos a katalánoknak a spanyol területtől való leszakadás? Kívülállóként semmiképp sem tisztünk az ítélkezés, hogy ez helyes-e vagy sem, hiszen sosem fogunk tudni úgy belelátni a témába, mint egy oda született. Az okokat azonban érdemes minden spanyolosnak ismernie. Négy fő érvet találhatunk a háttérben.



#1. Gazdasági érvek

A 2016-os adatok szerint, Katalónia a leggazdagabb spanyol tartomány, már ami a GDP-t illeti. Az elszakadással azt támogatnák, hogy az általuk megszerzett vagyon ne más tartományok támogatására folyjon el. Politikája teljes egészében a saját érdekeinek védelmére irányulna. Másfelől, megszűnhetne az örökös egymásra mutogatás, amit az egymásra vicsorgó politikai pártok divatba hoztak: ha rosszul megy a szekér, a katalán politikusok többé nem mutogathatnának a spanyol parlament döntéshozóira, ahogy teszik ezt manapság, amikor azzal érvelnek, hogy Katalónia nem kap elég központi támogatást.



#2. Territoriális érvek

Egy kis állam mindig jobban szolgálja az állampolgárok érdekeit, mint egy nagy és széttagolt államszerkezet, érvelnek a támogatók.

Spanyol tartományok a szigetek nélkül – Katalónia a lila háromszög jobbra fent



#3. Demokratikus érvek

Úgy is szokták emlegetni, mint az “önmeghatározáshoz való jog”. Ezen érvelés szerint, az embereknek jogukban áll eldönteni, mely államhoz kívánnak tartozni.

Ez kissé törékeny érvelés, ha az érvényes szavazásokat nézzük. Megszavazottnak tekinthető az a döntés, amit a szavazók legalább 51%-a jóváhagy. Igen ám, de ha a fennmaradó 49% a maradásra voksol, akkor nekik nincs joguk eldönteni, hogy melyik államban éljenek?



#4. Nemzeti érvek

Ez az érv azt emeli ki, hogy egy “nemzet” csak akkor tudja az identitását teljes mértékben megőrizni, ha saját állami intézményekkel rendelkezik egy saját államban. Mivel Katalónia saját nyelvvel (katalán) büszkélkedhet, az elszakadás mellett érvelők úgy gondolják, kijár nekik egy saját állam is.

A spanyol állam viszont úgy gondolja, ez a népszavazás megsérti az 1978-as alkotmányt, amely kimondja: Spanyolország oszthatatlan. Emiatt a népszavazást alkotmányellenesnek tartja, sőt, már szeptember elején is hatályon kívül helyezett néhány olyan katalán törvényt, amely a népszavazás útját hivatott volt egyengetni. 

A katalánok előzetesen bejelentették: amennyiben az “igen”-ek győznek a választáson, 48 órán belül egyoldalúan kikiáltják Katalónia függetlenségét. Ezt követi a saját nemzeti bank, hadsereg és államkincstár felállítása. Mivel a központi törvénykezés illegálisnak minősítette a népszavazást, egyértelmű, hogy mindezek megakadályozására törekszik majd a spanyol állam. A legutolsó eszköz a kezükben erre a katalán kormány felfüggesztése lesz, amit az alkotmány 155. cikkelye végső esetben biztosít.







Mi lesz a megoldás?

Mindenképp a párbeszédre kell törekednie a két félnek, akár a spanyol alkotmány kibővítése mellett, mely új cikkelyekkel biztosítaná a katalán nyelv és kultúra megőrzését. Szükség lenne arra is, hogy az állam kevesebb terhet rójon a katalán gazdaságra és több juttatással támogassa az infrastrukturális fejlesztéseket.



Reméljük, minél hamarabb békés eszközökkel fog megoldódni a jelenlegi patthelyzet. Részemről lelombozó lenne, ha Barcelona már nem Spanyolország része lenne, ha katalánul kéne tanulni ahhoz, hogy ne a “megtűrt spanyolt” használjuk a Costa Braván és ha a Sagrada Familia lekerülne a spanyol világörökségi helyszínek listájáról…

San Sebastián, Baszkföld híres kincse

$
0
0
Nemrég ért véget San Sebastián nemzetközi filmfesztiválja, így bátran mondhatjuk rá: “a spanyol Cannes”. Mit tud ez a számunkra ismeretlen város, hogy ilyen rangos eseménynek adhat otthont?


San Sebastián sokarcú város, sőt, még névből is kettő van neki, a baszkok ugyanis Donostia-nak nevezik. Mint a legtöbb  spanyol település, itt sem unatkozhatsz, ha kirándulásod célpontjául választod. Megmutatom, melyek a leghíresebb látnivalók Gipúzcoa tartomány fővárosában!



#1. Peine del viento



San Sebastián tengerparti részén található ez az elsőre rozsdás vaskampó-gyűjteménynek tetsző szoborcsoport, amely a Peine del viento, vagyis a “Szélfésű” nevet kapta. Alkotójának, Eduardo Chillida szobrásznak ez a leghíresebb műve. Miért olyan különleges? Nem a külseje, sokkal inkább az általa okozott hangok miatt: életre kelti és felerősíti a tenger és a szél zúgását, a mellette fekvő partszakaszon kiépített lyukacsos móló pedig pánsípot farag a hullámokból. Kivéve, amikor inkább orgonát, mint az elábbi videó is mutatja:





#2. Playa de la Concha



A “Kagyló part” az azonos nevű öbölben terül el és az ország egyik leghíresebb városi strandja. Az 1,3 km-es partszakaszon az év nagy részében turisták osztoznak. Azt azért ne felejtsük el, hogy Észak-Spanyolországban vagyunk, tehát télen, amikor az átlaghőmérséklet csak 10 fok körüli, megteszi egy kellemes tengerparti séta is.



#3. Városháza



Az Ayuntamiento, vagyis a Városháza épülete 1887 óta uralja az előtte fekvő teret. Eredetileg kaszinónak épült, a városvezetés csak 1946-ban tette át ide székhelyét.



#4. Palacio de Miramar



Nevét úgy fordíthatnánk: “a tengerre néző palota”. A spanyol királyi család építtette 1893-ban angol stílusban. Ezidőtájt nevezte ki María Cristina királynő a Playa de la Concha-t “playa real”-nak, vagyis királyi strandnak. A palotából pazar kilátás nyílik az öbölre, az épület körül pedig az elmaradhatatlan, 30 ezer négyzetméteres kert okoz vizuális örömöket a látogatóknak. A műemlék élénk társasági életnek is otthont ad, többek között az említett filmfesztivál partiját is itt tartják. 



#5. Faro del Monte Igueldo



Azaz: az Igueldo hegy világítótornya. A kedves kis torony 1854-55 között épült, és igen, ne csodálkozz, bizony a hó nem ritka vendég Baszkföldön! A világítótorony tetejéből gyönyörű kilátás nyílik a városra és a tájra, miután a XX. század elején megtoldották egy terasszal is.



#6. Victoria Eugenia Színház



Ez az impozáns épület 1912-ben készült el, azóta rendületlenül szolgálja a színház szerelmeseit. 1999-ig a nemzetközi filmfesztiválnak is ez adott otthont és még Alfred Hitchcock is itt tartotta két filmjének világpremierjét (Szédülés és Észak-északnyugat). Spanyolország legrangosabb színházainak listáján előkelő helyet foglal el, főleg 2007-ben befejeződött felújítása óta.



Te melyik látványossághoz mennél először? Azért spanyolul nem árt tudni! Itt van mindjárt hozzá egy kezdőknek szóló online videótanfolyam, amit akár okostelefonról is végezhetsz: https://spanyolozzotthonrol.hu/spanyol-tanfolyam/spanyol-a1-tanfolyam

Spanyol legek

$
0
0
Találd ki, hányan élnek Spanyolország legkisebb településén, vagy melyik a legdrágább spanyol ház! Egy tucat spanyol rekord a cikkben!


#1. A legkisebb spanyol település

Illán de Vacas Toledo tartomány egy picike faluja. Olyannyira pici, hogy a 2016-os népességadatok szerint mindössze hat fő lakja. 





#2. A legnagyobb spanyol település

Mint a legtöbb ország esetében, Spanyolországnál is a főváros, Madrid viszi a prímet. Olyannyira, hogy Európában is csak London és Berlin előzi meg népességszámban. A 2016-os adatok 3,1 millió főről számolnak be. Élmezőnyben található a legparkosabb fővárosok között is: területének több mint felét parkok, utcák, terek alkotják. 





#3. A leghosszabb spanyol folyó

A 930 km hosszú Ebro folyó a leghosszabb Spanyolországban, ha csak a spanyol területet nézzük. A Tajo folyó viszont az Ibériai-félsziget leghosszabb folyója, hiszen kilépve a spanyol határon, Portugália területén folytatódik, együttesen 1038 km hosszan. 





#4. A legmagasabb spanyol hegycsúcs

Érdekesen alakul ez a verseny, mivel a legmagasabb spanyol hegycsúcs nem a szó szoros értelmében vett ibériai Spanyolországban található, hanem Tenerife szigetén, ez pedig nem más, mint a Teide vulkán, amely egyben a világ harmadik legnagyobb vulkánja. Ha az Ibériai-félsziget legmagasabb pontját keressük, a Sierra Nevada hegységben találjuk meg: a Mulhacén nevű csúcs Granada tartományban található.





#5. A legnagyobb spanyol múzeum

A madridi Prado a nyertes ebben a kategóriában: a 9000 festmény mellett 5000 rajz és mintegy 1000 érme van a tulajdonában, majdnem 42 ezer négyzetméter területű folyosóin több napot is eltölthet a spanyol és németalföldi festészetet kedvelő látogató. Nem utolsósorban, csodálatos épület, amely a spanyol főváros egyik legvonzóbb nevezetessége.





#6. A legmagasabb spanyol épület

Madrid üzleti negyedében négy felhőkarcoló áll egymás mellett, amelyek csak pár méterben térnek el egymástól. A Torre de Cristal nevű torony a legmagasabb, 250 méteres, de a második, a Torre Cepsa csupán egy méterrel marad el tőle. A másik két épület (Torre PwC, Torre Espacio) 236 és 224 méter magasan törnek az ég felé.





#7. A leghosszabb spanyol utca

Barcelona fontos kereskedelmi tengelye a Gran Vía, amely egyúttal az ország leghosszabb utcája is, a maga 13 km-es hosszával és nagyjából 690 kapujával. 





#8. A legdrágább spanyol ház

A legdrágább ház, amely jelenleg a spanyol ingatlanpiacon fellelhető, egy nyolc szobás, 3500 négyzetméteres, olasz stílusban épült villa Alcudia öbölben, Mallorcán. Nem kevesebb, mint 57,5 millió eurót (305 forinttal számolva több, mint 17,5 milliárd forintot) kérnek érte. Ha most épp nincs ennyi mozgósítható pénzed, sebaj! Törlesztőre is megveheted, csak 147539 eurót kell havonta fizetned.





#9.  A legnagyobb spanyol fesztivál

Zenei fesztiválok terén a spanyol fiatalok sem panaszkodhatnak: ötven nagyobb zenés rendezvény várja a zenerajongókat különböző tematika szerint rendezve. A legtöbb látogatót évről évre a Viñarock fesztivál vonzza, 2016-ban például naponta 66500 zenekedvelő látogatott ki a háromnapos rendezvényre. A fesztivál 1996-ban indult egy kis faluban, Villarrobledo-ban és azóta is ott rendezik meg.





#10. A leggazdagabb spanyol

Spanyolország leggazdagabb emberének egyszer már a világranglista élére is sikerült felkapaszkodnia. Ő nem más, mint Amancio Ortega, az Inditex alapítója, amely alá az olyan híres márkák tartoznak, mint a Zara, a Stradivarius vagy a Bershka. A sokat támadott cég első emberének vagyona 71.000 millió euró, ami szinte már felfoghatatlan. Összehasonlításképp: ez akkora vagyon, amekkora az utána következő 24 leggazdagabb spanyolnak összesen jutott.





#11. A legnépszerűbb spanyol modell

Az 1987-es születésű Clara Alonso Spanyolország legtöbbet foglalkoztatott modellje. 1999 óta ő az egyetlen spanyol modell, aki a Victoria’s Secret angyalai közé bekerült (előtte kettőnek már sikerült de azóta egyik spanyolnak sem). Olyan nagy márkák arca volt, mint az Armani vagy a Guess. 





#12. A legnépszerűbb spanyol előadó

Statisztikák szerint (is) Alejandro Sanz a legnépszerűbb spanyol zenész. 1997-es Más című albuma 22-szeres platinalemez lett hazájában, ezzel a legtöbbet eladott lemez Spanyolországban. Az is beszédes, hogy a 30-as öröklistán öt albummal is képviselteti magát!





Gyere, tanulj te is spanyolul, látod, mennyi minden van itt! :)) Spanyol e-bookok, online és offline tanfolyamok videó és mp3 formában itt várnak: https://spanyolozzotthonrol.hu/

Top 3 legelképesztőbb spanyol ünnep, amit még nem ismersz

$
0
0
A spanyolok aztán nem mennek a szomszédba egy kis kreativitásért! A legkisebb települések is tudják annak a receptjét, hogyan találjanak ki világraszóló fiesztát, amely pár éven belül tízezres turistatömeget vonz hozzájuk. 


Tekintsünk most el a mindenki által ismert Tomatina-tól, pamplonai bikafuttatástól és az áprilisi sevillai vásártól, hiszen ezekkel alkalomadtán a magyar sajtó is sokat foglalkozik és a legtöbb spanyolrajongó előtt ismertek. 

Találtam nemrég egy gyűjteményt a 13 legfurcsább spanyol ünnepről, ebből szeretném a top 3-at kiemelni, ami nálam kissé kiverte a biztosítékot, leginkább a látvány miatt.



#1. Fiesta de Santa Marta de Ribarteme, As Neves, Pontevedra



Galícia egy kis falujának ünnepe a The Guardian szerint is az egyik legfurább megemlékezés a világon, melynek főszereplői koporsók, csakhogy nem halottakkal, hanem élőkkel! A morbidnak ható szerepet azok a lakók vállalják be, akik szembenéztek a halállal, de győzedelmeskedtek felette, például felépültek egy súlyos betegségből vagy balesetből.



A legelképesztőbb az egészben, hogy a koporsókat a halálból visszatérők családtagjai viszik, így adva hálát Szent Mártának (aki nem mellesleg a feltámasztott Lázár testvére az Újszövetségből), hogy a vállukon nyugvó teherrel nem a temető felé kell venni az irányt. Biztosan felkavaró érzés lehet élőként végigasszisztálni a saját temetési menetedet, brrrr… Bár még mindig jobb, mint halottként…



#2. Batalla del vino, Haro, La Rioja



La Rioja vidék borai a leghíresebb spanyol borok közé tartoznak, ezt pedig nyilván meg kell ünnepelni! Ám ahelyett, hogy Haro lakosai a csendes baráti iszogatást választanák, inkább egymásra locsolják a finom nedűt. Minden évben San Pedro napján, június 29-én rendezik a búcsút, amely ebbe a boros tivornyába torkollik.



A résztvevők vízipisztollyal, kannával, borospohárral, palackokkal felszerelkezve érkeznek a helyszínre. A reggeli mise után indul a mintegy kétórás csata, amelyben nagyjából 130 ezer liter (!) bort használnak fel. Ebéd előtt visszavonuló, mindenki megszárítkozik, megebédel és délután folytatja a búcsút, néhány vad bika szabadon bocsájtásával.



#3. Fiesta de los Enharinados, Ibi, Alicante



A “belisztezettek ünnepe” decemberben zajlik Valencia egyik 22 ezer fős városában, és ha már a hó nem esik, hát legalább a liszttől fehér lesz a főtér. December 27-én a “Los Enmantados”, azaz a “köpennyel borítottak”, amely csoportot egy kb. 14 fős baráti társaság alkotja, furgonnal végighajtanak a falun és több helyen is megállnak, hogy szatirikus verssel foglalják össze az elmúlt év (főleg politikai) történéseit és kifigurázzák a szereplőit. Csak egy vállukon átvetett köpenyt viselnek, innen az elnevezés.



Másnap aztán ők lesznek a “Los Enharinados”, vagyis a “Belisztezettek”, harsány ruhákba és kalapokba öltözve, akik magukhoz ragadják a városvezetést és kegyetlen liszt-, petárda- és tojáscsatában megküzdenek az ellenzékkel (los oponentes), a győztes csapat pedig egyúttal arra is jogot nyer, hogy a városka lakóitól “adót” szedjen be. Aki nem fizet, azt “megbírságolják”. Az így gyűjtött pénzt a kisváros menedékházának ajánlják fel. A bulit az utóbbi években kapták fel: hosszú kihagyás után 1981-ben rendezték meg újra, 2009-ben pedig felvették a régió turisztikai látványosságainak listájára.

Forrás: https://www.vacaciones-espana.es/Espana/articulos/las-fiestas-mas-inusuales-en-espana-que-no-te-puedes-perder



Mit szólsz? Te melyik ünnepre ugranál be az itt felsoroltak közül?


Top 10 leglátogatottabb spanyol műemlék

$
0
0
Tervezgeted már az idei spanyolországi nyaralásodat? Nézd meg, mely spanyol helyszíneket részesítik előnyben a világ turistái!


Spanyolország elképesztően színes kultúrája és építészete turisták millióit vonzza az országba évente. A bőség zavarával küzdünk: annyi a csodás műemlék és természeti helyszín, hogy fájó szívvel, de ki kell választanunk azt a várost vagy régiót, amit egészséges mértékben végig tudunk nézni anélkül, hogy a nyelvünk bokáig érne a lihegéstől. Ehhez adok támpontot, amikor megmutatom, mely helyszíneket látogatja a legtöbb turista!



1. Alhambra, Granada

Az Alhambra egyik belső kertje, Granada

Paloták, udvarok és szökőkutak sokaság fogad minket a legkomplexebb arab műemléknél, ahol órákat elbolyonghatsz eksztatikus csodálatban. Az évi 2,5 milliós turistaözönt kénytelen a fenntartó kontrollálni, ezért napi belépési limit van érvényben. A legbiztosabb, ha interneten foglalod le a belépődet, így elkerülheted a kétórás sort a kapuk előtt. 



2. La Sagrada Familia, Barcelona

Barcelona látképe, középen a Sagrada Familia-val

A világ legtovább épülő katedrálisa évről évre ezüstérmes a legnépszerűbb spanyol helyszínek versenyén. Bár még be sincs fejezve, grandiózus méretei és elképesztő belső terei minden kíváncsi spanyolrajongó számára nagy vonzerőt jelentenek.



3. Mezquita, Córdoba

Córdoba, a Mezquita oszloptengere

A hatalmas székesegyház – az Alhambrához hasonlóan – tulajdonképpen stílusegyveleg, hiszen az eredetileg arab mecsetet a muzulmán megszállók kiűzése után nem porig rombolták a hispánok, hanem keresztény bazilikává alakították. Így történhet, hogy a tarkára festett márványoszlopok rengetegében számos oltárt és katolikus szobrot fedezhetsz fel. Az épület csodás bizonyítéka annak, milyen szép szimbiózisban képesek megférni egymás mellett a civilizált kultúrák.



4. Katedrális, Santiago de Compostela

A székesegyház fő homlokzata, Santiago de Compostela

A legnagyobb galíciai székesegyház akkor is dobogó közeli helyen végezne a versenyben, ha az El Camino zarándokokon kívül senki sem tenné be a lábát a kapuin. A Szent Jakab apostol maradványait őrző templom a caminósok végállomása. Hatalmas méreteivel (97 méter hosszú, legmagasabb tornya 75 méter magas) betölti az előtte lévő teret.



5. Katedrális, Burgos

A katedrális egy részlete, Burgos

Spanyolország a katedrálisok földje; nem is valamirevaló város az, amelynek nincs (legalább) egy monumentális temploma. A burgosi székesegyház a spanyol gótika legjelesebb képviselője, amely az UNESCO világörökségi listáján is megtalálható. 



6. Alcázar, Segovia

Segovia pompás műemléke, az Alcázar

A Madridtól mintegy 70 km-re található kisváros több csodálatos műemléknek is otthont ad. Ezek egyike az Alcázar, vagyis az erőd, amely a katolikus királyok (tudod, Izabella és Ferdinánd, akik Kolumbusz útját is finanszírozták) fő lakhelye volt a XV. században. Az épület olyannyira ikonikus, hogy amikor Walt Disney első egész estés rajzfilmjét (Hófehérke) tervezte az 1930-as években, erről a kastélyról mintázta Hófehérke otthonát.



7. Katedrális, Mallorca

A tengerparton álló mallorcai katedrális

Még mindig nem ér véget a híres-nevezetes székesegyházak sora! A Baleár-szigetekre (Mallorca, Menorca, Ibiza) sokan csak mint első számú tengerparti célpontra tekintenek, pedig az sem unatkozhat ott, aki az egész heti pokrócon fekvés helyett aktívabb tevékenységekre vágyik. A műemlékek mennyisége mindhárom szigeten jelentős, de közülük is kiemelkedő a gótikus stílusban épült mallorcai székesegyház, amely közvetlenül a tengerpart mellett, pálmafák ölelésében uralja a környéket.



8. Katedrális, Zaragoza

Zaragoza székesegyháza és az Ebro folyó

Lehet még fokozni? Igen! Az Ebro folyó partján álló zaragozai katedrális, ahogy mondani szokás, “nagyon egyben van”. Csodálatos színek és formák, hatalmas méret és ingyenes belépés (!) várnak, ha ezt a kisvárost is meglátogatod a nyáron.



9. Római kori színház, Mérida

Mérida római kori színháza

A többezer éves épület olyannyira épségben megmaradt, hogy a mai napig tartanak benne előadásokat. Ha Extremadura tartomány a célpontod, semmiképp se hagyd ki! Ha szerencséd van, talán még egy klasszikus darabra is befizethetsz.



10. La Giralda, Sevilla

A Giraldát nehéz úgy fényképezni, hogy érvényesüljenek a méretei

A sort egy arab műemlékből keresztény épületté lett helyszín zárja. Jobban mondva, a Giralda Spanyolország legmagasabb katedrális harangtornya, ám a muzulmán időkben még minaretként funkcionált, ahonnan imádkozni hívták a hívőket. További rekord, hogy a sevillai katedrális a világ legnagyobb gótikus stílusú katedrálisa, a Giralda pedig ennek a része.

Fotók: Pixabay



Nos, kiválasztottad már, hová mész nyaralni? Kövess az Instagramon, csodálatos spanyol épületek tucatjait osztom meg veled!

Tériszonyos vagy? El ne menj ide!

$
0
0

Bevallom, én még magassarkúban is szédülök. Mégis, ez a Caminito del Rey valahogy birizgálja a fantáziámat. Elképesztően gyönyörű!




Caminito del Rey



Bár vitathatatlanul a Grand Canyon a világ leghíresebb kanyonja, azért akad még itt-ott néhány hasonlóan lenyűgöző természeti táj. A spanyolok is büszkélkedhetnek eggyel Andalúziában, Málaga tartományban, Álora városához közel. Ráadásul nem csak felülről szabad nézni: a kiépített útvonalon a turisták a kanyon belsejében korzózhatnak!



A kanyon belsejében 3 km hosszan kígyózik az ösvény



Mindez azért lehetséges, mert 1905-ben megépült az átjáró a Gaitanejo és Chorro vízesések között az ottani vízerőmű építésén dolgozó munkások számára. 1914-21 között, amikor az erőmű épült, nem volt ritka, hogy a mérnökök, szakemberek a családjukat is elvitték szétnézni a “terepre”. Ők tekinthetők az első turistáknak az ösvényen. Amikor pedig XIII. Alfonz király 1921-ben az erőmű megnyitásának alkalmából végigsétált a keskeny, sziklához rögzített úton, nem volt kérdés, hogy már neve is lesz a helynek: El Caminito del Rey, azaz: A király útja.



Egy függőhíd is része az útnak



Sajnos a térség nem ismerte fel idejében a hely vonzerejét, így az ösvény pusztulásnak indult. Kalandvágyó turisták mindig akadtak, de az egyre több helyen hiányzó alátámasztás és a korhadó elemek miatt csak idő kérdése volt, mikor történik tragédia.

1999-ben és 2000-ben összesen 4 látogató lelte halálát a kanyonban. 2001-ben a tartomány lerombolta az ösvény bejáratát és megtiltotta a használatát, a szabályszegők 6000 eurós büntetést kaphattak. Ám a kalandorokat ez sem tartotta vissza a kanyon felfedezésétől.

Az utóbbi években határozta el a kormány, hogy itt az ideje a felújításnak. A 2014-ben kezdődő, nagyjából 5 millió eurós helyrehozatal egy évig tartott.

Ma már nyitva áll a Caminito del Rey a természetet meghódítani akarók előtt. Az ösvény 1 méter széles és mintegy 100 méteres magasságban kígyózik 3 kilométeren át a kanyon belsejében. 



Lélegzetelállító látvány



A megközelítése korántsem egyszerű, hiszen az autó leparkolása után mintegy 2,7 kilométert kell gyalogolnunk. Akkor sem jobb a helyzet, ha busszal érkezünk, ezért ezt bele kell kalkulálni a túrába. Azért is fontos erről tudnod, mert a jegyet internetes elővételben, meghatározott időpontra vásárolhatod meg. Időben el kell tehát indulni, ha a jegyre nyomott időpontra szeretnél megérkezni.

Forrás: wikipedia.es, képek: Pixabay



Ha tetszett a cikk, oszd meg a barátaiddal is! Köszönöm!

Tanulj spanyolul otthonról, tanári segítséggel! Segédanyagért kattints ide!



Egy barcelonai pár végigszörföli a világ kanapéit

$
0
0

Ricard és Yolanda július elején nyakába vette a világot. Öt kontinens számos országában megszállnak az elkövetkező hónapokban, kalandjaikról videós csatornát vezetnek.




Világkörüli út ingyen szállással – nem rossz!



Szerintem te is szívesen cserélnél Ricard-dal és Yolanda-val, akik a GuesttoGuest nevű spanyol lakáscsere oldalon nyerték meg a világkörüli út lehetőségét.

A lakáscsere program majdnem ugyanolyan, mint a pár éve hódító útjára indult couchsurfing, de van egy lényeges különbség: tulajdonképpen ingyenes. Ennél az újításnál az oldalon lehet pontokat gyűjteni, amikor vendéget fogadsz a házadban, az így kapott pontokból pedig te magad is utazhatsz más regisztrált tagok országába. Lehet kölcsönös szállásadóvá is válni, amikor te magad a saját vendéged otthonában szállsz meg, akár ugyanabban az időpontban, amikor ő lakik a tiédben. A módszerben egyáltalán nincs pénzforgalom és egy egyszerű regisztrációt követően akár még ma csatlakozhatsz.

Azt senkinek sem kell magyarázni, mennyire gazdaságos ez a szállásfajta. Számítások szerint a teljes utazási büdzsé 58%-át is megspórolhatjuk a GuesttoGuest használatával. Olyan, mint egy turistás Facebook, ahol a regisztrált tagok egymásnak utazási, közlekedési és látnivalókkal kapcsolatos tippeket is adhatnak.

A felmérések alapján elmondható, hogy a felnőtt spanyol lakosság mintegy 12%-a azonnal készen állna ilyen módon rendelkezésre bocsátani a lakását az utazók számára. Jelenleg mintegy 35.000 spanyol ingatlan található az oldal adatbázisában, ezzel Spanyolország – a franciák után – a második legelérhetőbb ország a világon a lakáscsere programon belül.

Több hónapig tartó utazásuk során a barcelonai pár Youtube csatornát vezet HazLaMaleta névvel, itt tudod megnézni a videóikat.

Nézz körül te is az oldalon és ha jónak találod, regisztráld a lakásodat, hogy ingyen utazhass Spanyolországba!

Kép: 20minutos.es

Spanyol online videótanfolyam kezdőknek itt, KLIKK!



Ha tetszett a cikk, oszd meg a barátaiddal is! Köszönöm!

Úgy tűnik, CR végre megtalálta a boldogságot

$
0
0
Bennfentes jóbarát fecsegett Cristiano Ronaldo és barátnője idillinek tűnő kapcsolatáról.


Sok-sok év csapongás és pár kirakatkapcsolat után úgy áll a helyzet, hogy az idei szezontól a Juventus csapatát erősítő Cristiano Ronaldo magánélete boldog és kiegyensúlyozott, legalábbis ezt állítja az egyik portugál napilapnak beszélő, szakmabéli jóbarát, José Semedo. A Vitoria Setúbal focistája így nyilatkozott: “Azt kell, hogy mondjam: még sosem láttam Cristianot olyan boldognak, mint Georgina mellett, aki igazán jóságos és kedves személyiség. Egyértelműen ő a boldogságának egyik legnagyobb oka, látom a tekintetükben, amikor együtt vannak, látom, milyen bensőséges a kapcsolatuk.”

Cristiano Ronaldo és menyasszonya, GeorginaCristiano Ronaldo és menyasszonya, Georgina



A pár románca 2016 végén kezdődött. Először a párizsi Disneylandben kapták őket lencsevégre, majd a 24 éves modell egyre gyakrabban bukkant fel a Santiago Bernabéu lelátóján. Nem egyszer készült róluk utcán andalgós kép is Madridban. 2017 januárjában jelentek meg először hivatalosan együtt a FIFA The Best díjátadóján, 2017 év végén pedig megszületett közös kislányuk. Jelenleg Torinoban élnek CR négy gyermekével, a 8 éves Cristiano Jr-ral, az egyéves ikrekkel és a közös gyermekkel együtt.

Ami az esküvőről szóló pletykákat illeti, Semedo nem tud semmi biztosat, mivel CR igyekszik bizalmasan kezelni a kérdést. “Nem beszél sokat erről, én már mondtam neki, hogy várom a lagzit, de ő mindig azt válaszolja, hogy fogjam be”, meséli nevetve a jóbarát.





Bár Dolores Aveiro, CR édesanyja határozottan cáfolta az esküvői tervekről szóló pletykákat (aki közelebbről ismeri a kapcsolatukat, az tudja, hogy anyuka nem lesz könnyű anyós), azok újra és újra felröppennek. Először a kislányuk születése után cikkezett sokat a sajtó a várva várt eseményről, majd idén nyáron, amikor a spanyol modell egy szabad szemmel is kiválóan látható gyémántgyűrűvel az ujján sétálgatott Olaszországban.

Georgina Rodríguez számára is vonzó ez a jövőkép, hiszen a nyár elején megjelent Hola! magazinban úgy nyilatkozott, ő is szeretne férjhez menni, “mint minden szerelmes nő”. Azt viszont kifejtette, hogy egyáltalán nem sietik el a házasságot. “Jelenleg rengeteg a tennivalónk és a tervünk és azt hiszem, ez épp most nem a legsürgetőbb. Még nagyon sok dolgot kell elrendeznünk. Ráadásul így is szuper boldogok vagyunk.”





Eredeti cikk portugálul itt.

Forrás spanyolul itt.

Kép forrása: Instagram



Ha te is szeretnél eredetiben olvasni spanyol cikkeket, híreket, kezdd el a tanulást minél előbb, a lehető legkényelmesebb módon! Kattints ide!

Tipikus spanyol italok, nem csak felnőtteknek

$
0
0
Spanyolország csodás változatossága nem csak az ételekben, hanem az italokban is tetten érhető. Bemutatkoznak a spanyol nemzeti italok!


Minden spanyol tájegység büszkélkedhet csak rá jellemző gasztronómiai ínyencségekkel, mivel az északon és délen eltérő klíma eltérő alapanyagokat is eredményez. Nézd, milyen változatosak a spanyol italok!



#1. Orujo 

Orujo, a spanyol törkölypálinka

Az alkoholos orujo Észak-Spanyolország “szülötte”, alapanyaga pedig ugyanaz, amit mi itthon törkölynek hívunk: a szőlőfürt sajtolása után visszamaradt héj, mag, csutka. Mondhatnánk, hogy törkölypálinka, viszont a spanyolok még ezt is tudják fokozni: az így nyert párlat alapként szolgál mindenféle egyéb ízesítés (gyógynövényes, ánizsos, meggyes, likőrös) számára és a kézműves piacokon gyakran találkozhatsz házi készítésű orujoval.



#2. Horchata de chufa

Az horchata hidegen a legfinomabb

Erre utaltam a címben, hiszen a Valenciából származó növényi tej nem tartalmaz alkoholt. Az horchata a chufa nevű növény préselt levéből (magyarul: földimandula), vízből, cukorból készül, de többféle ízben is létezik, például kókuszos (személyes kedvencem), gyümölcsös, fahéjas ízesítésben és diétás változatban is. Olyan magas a tápanyagtartalma, hogy akár kórházi kezelés után is szokták erősítőként ajánlani. Jéghidegen fogyasztva a legfinomabb. Itthon is beszerezhető, a www.horchata.hu oldalon.



#3. Sidra

A spanyol almabort mindig ilyen látványosan szolgálják fel

A spanyolok híres almabora, amely Asztúria tartományból ered és alacsony alkoholtartalmáról (2-8% között), valamint zamatos ízéről ismerhető fel. Ma már a teljes északi régióban találhatunk sidra manufaktúrákat, de az eredeti tartományban készítik a teljes nemzeti készlet 80%-át. A kisebb manufaktúráknál még mindig a tradicionális elkészítési technikák vannak érvényben, például, hogy az almát felaprítják, fateknőbe teszik és addig dolgozzák, amíg teljesen pépes nem lesz. Az érési folyamat 3-5 hónapot vesz igénybe. Fontos továbbá, hogy csak olyan almát dolgoznak fel, ami magától esett le a fáról.



#4. Sangría

A gyümölcsbólé spanyol neve: sangría

Az itthoni variánsa a gyümölcsbólé, ám ezt nem nevezhetjük sangría-nak, mert az EU-s szabályozás szerint ilyen névvel csak Spanyolországban és Portugáliában készülhet ital. Alapja a vörösbor, gyümölcsök és a cukor. Régiónként eltérő, hogy mit tesznek bele, Asztúriában például a fent taglalt sidra adja az alkoholos alapot. Frissítő, nagyon népszerű ital, amelyet jól lehűtve fogyasztanak.



#5. Risol

Fűszeres risol

Ahogy nálunk nincs disznóölés pálinka nélkül, Jaén-ban (Andalúzia) sincs risol nélkül. A lehető legkülönfélébb alapanyagok olvasztótégelye a risol palackja: jól megfér benne egymás mellett a kávé, a fahéj, a pálinka, a rózsaszirmok (!), de még a cukor is. Egyes változatai (mint a képen lévő is) még fűszernövényeket is tartalmaznak, például majorannát, ánizst, sáfrányt.



#6. Cava

Katalóniában citrusos gyümölcsbólé alapja is lehet a cava

Az eredetmegjelöléssel ellátott habos bor (pezsgő) Katalóniából származik. Gyártása szigorú szabályozás alá esik: csak 159 olyan település van Spanyolországban (mind a dél-keleti régióban), amely cava-t állíthat elő. Azért nem kell félni, hogy nincs belőle elég, mivel az erre szánt szőlőt 30 ezer hektáron termesztik. Mind édességi fok, mind érlelési idő szerint kategorizálható: előbbi a hozzáadott cukortól függ, ami 0-50 gr/l között skálázható, míg utóbbi alapján a cava lehet Joven (9-15 hónapig érlelt), Reserva (15-30 hónap) vagy Gran reserva (30 hónapnál tovább érlelték).



#7. Vino

A spanyol borok változatosak és különlegesek

Ami nem más, mint a bor. A spanyol borok rendkívül sokfélék, mivel az eltérő éghajlati viszonyok más-más szőlőfajtának kedveznek. Elképesztő mennyiségekről beszélünk: a mintegy 1 millió hektárnyi szőlő a világ legnagyobb kiterjedésű szőlőművelőjévé avatja Spanyolországot. Termelésben azonban csupán harmadikok a világon, Franciaország és Olaszország után, ez pedig főleg a száraz éghajlat gyatra terméshozamának tudható be. Érdekesség tovább, hogy a spanyolok éves fejadagja borból nem több, mint 21 liter (még mi is megelőzzük őket évi 26 literünkkel). A leghíresebb spanyol borfajták a Rioja, a Ribera del Duero és a Marco de Jerez.







Te mennyit kóstoltál már a felsorolt spanyol italokból? 


Híres spanyol épületek I. – La Basílica de la Sagrada Familia

$
0
0
Ismerd meg Spanyolország legnépszerűbb műemlékeit! Az első részben a Sagrada Familia bazilikát mutatom be.



sagrada-familia-552084_640.jpg

Az épület sajátos története 1882-ben kezdődött, de az intenzív munkálatok Antonio Gaudí, a kiváló építész keze alatt indultak (aki, ha nem élt volna, Barcelona most korántsem lenne olyan látványos, mint amilyen). Ő rengeteg újítást vezetett be, például darukat építtetett, hogy a nehéz köveket gyorsabban lehessen a helyükre emelni, és még műhelyt is rakott össze, hogy a tervezés, a makettépítés a templom közvetlen közelében mehessen végbe.



A műhelyben makettet készített a homlokzaton elhelyezendő szobrokról, először szalmabábukkal, amelyeket gipsszel öntött le, így kísérletezte ki a figurák pózait. A végső fázisban a szobrokat kőből faragta ki.



Gaudí évtizedeket szentelt fő művének, de sajnos egy halálos kimenetelű villamosbaleset véget vetett életének. 1926-os halála után építészek sora váltotta egymást a templom munkálatainál, akik követték Gaudí elképzeléseit a kivitelezés során.



A templom másik érdekessége, hogy kizárólag adományokból épül (talán ezért fogják csak 2030-ra befejezni). Pár éve nyitották meg belső terét, kívül még építés alatt áll.



Amikor 2009-ben egy barátnőm meglátogatta a templomot, belül még fütyörésző munkások dolgoztak, a magnóból pedig bömbölt a popzene. Aki most megy Barcelonába, már felszentelt helyre léphet a bazilikában, amit 2010 novemberében a Pápa avatott fel.



Igazi libabőrös élmény lehet részt venni egy orgonakoncerten a bazilikában, a kórus ugyanis négy oldalról körbefut a falon, a kóristák tehát a hallgatóság feje fölött állnak. Fantasztikus az akusztika!

Íme a bazilika hivatalos honlapja, sok képpel, a templom történetével és Gaudí életrajzával: http://www.sagradafamilia.org/es/

Fotók: Pixabay

Te voltál már a Sagrada Familia Bazilikában? Milyen élmény volt?




Apaszd el az éhségedet! A spanyol tapas története

$
0
0
Ha voltál már Spanyolországban, biztosan te is meglepődtél, amikor az étteremben pici falatkákkal rakták tele az asztal közepét.


Magyarként rendszeresen rácsodálkozunk: jé, ez is kaja? A spanyol gasztronómiában viszont alapvető a ‘tapa’ jelenléte. Lássuk, mi ez!


Éttermekben, bárokban a következő a helyzet Spanyolországban: bemennek a helyi fiatalok, rendelnek egy kis bort, egy kis sört, sangríát, a pincér pedig kihozza mindezt nekik egy vagy több tálnyi tapas kíséretében. 

Valahogy így néz ki az ideális tapas tálalás

A “tapa” (magyarul talán falatkának hívhatnánk) étel is meg nem is; ennivaló, az tény, de egyáltalán nem arra szolgál, hogy pusztító éhségünket csillapítsuk vele, sokkal inkább afféle csipegetnivaló, amely kissé tompítja az alkohol bódító hatását és tovább élvezhetővé teszi a beszélgetést. (Egyébként, nagy általánosságban elmondható: a spanyolok mesterek abban, hogyan kell négy órán keresztül úgy borozgatni egy bárban, hogy a végén még spicces se legyél, nemhogy részeg.)



Bár modernkori hóbortnak tűnik, a tapas eredete több évszázaddal ezelőttre nyúlik vissza. Először X. Bölcs Alfonz királyban merült fel egy rendelet ötlete, mely szerint a tabernákban szolgáljanak fel némi harapnivalót is a bor mellé, hogy a pórnép ne rúgjon be azonnal és ne legyen annyi kocsmai verekedés. (Ha picit jártas vagy a spanyol történelemben, tudod, hogy minden elmés találmány visszavezethető X. Bölcs Alfonzra.)

Pár évszázaddal később – már a XX. század hajnalán járunk – egy másik Alfonz, nevezetesen a XIII. lépett be egy szép napon egy cádizi étterem ajtaján a kíséretével együtt. Rendelt egy kupa jófajta bort, kísérete pedig, hűséges alattvalók lévén, utánozta ezt az aktust. A pincér nagy tisztelettel kihozta mindenkinek a kupa bort, és már épp letette az asztalra, amikor a nyitott ablakon át kisebb homokörvény tévedt be az étterembe.

A pincérfiú nem szerette volna, ha az uralkodó foga alatt homokszemek csikorognak, ezért gyorsan kapta a legközelebb eső vékony szelet sonkát és “letapasztotta” vele a királyi kupa borát. (Mekkora szerencse, hogy nem egy termetes tőkehal volt a keze ügyében!) A királytól természetesen bocsánatot kért, amiért ily módon letakarta a bort (spanyolul a tapar ige jelentése: beborít, le/betakar). A királynak viszont annyira megtetszett ez az elmés szóhasználat, hogy a következő kört is ilyen tapa-val kérte a borból. A kíséret pedig újfent, hű alattvalók lévén, utánozta ezt az aktust. Így lett népszokás a tapas a legenda szerint!



A legősibb tapa-k csuda vékonyra szeletelt, fantasztikus ízű sonkákból és sajtokból álltak, kis tányérokra rendezve. Ma már elképzelhetetlenül sokszínű a spanyol tapa-kínálat, és annyira közkedvelt lett más országokban is, hogy mindenki kedvére kitalálhatja magának a saját kis falatka-összeállítását. Spanyolországban népszerűek a tenger gyümölcsei akár vaslapon sütve, akár bundában (tintahal, polip), esetleg grillezve (szardella), de ugyanígy a töltött olívabogyó, a krokett, a gomba, az eredeti spanyol szamálik, a kis garnélarákok mind-mind a kínálat részét képezhetik, anélkül, hogy eltérnénk a spanyol ízvilágtól.

Érdemes otthon is kitenni kis kínálókat a tapasból, ha vendégeket várunk. Magyar szemmel, csupán két dologra kell ügyelni: egyrészt, mellőzzük a kenyeret, legyen bármilyen barna és teljes kiőrlésű is! Inkább savanyúság legyen a magyar konyhából becsempészve, mint kenyér. A másik pedig, hogy a tapas nem arról szól, ki tud többet enni; erre a célra inkább főzzük meg a jól bevált paprikás csirkét nokedlivel. Ez csupán hangulati elem, kísérő az asztalon, úgyhogy kis adagokban, és csak finoman!  Jó étvágyat! Akarom mondani, kellemes beszélgetést!

Spanyol nyelvi tananyagok itt: www.spanyolozzotthonrol.hu


Spanyolviasz, spanyolcsizma, Kolumbusz tojása

$
0
0
Mi köze van Spanyolországhoz az alábbi három kifejezésnek? Vigyázat, érdekes sztorik következnek!


1. Kolumbusz tojása


A kifejezést akkor használjuk, amikor olyan dolgot jellemzünk, ami nehéznek látszik, de valójában pofonegyszerű rá a megoldás. Egyes kutatók Kolumbusz előtti időkre teszik a keletkezését, mégis a híres felfedező nevével került be a nyelvekbe. És hogy miért pont a tojás? Nos, az anekdota szerint Kristófunk egy bíborosnál ebédelt épp sok spanyol nemes társaságában, amikor azzal kezdték ugratni, hogy bizony a felfedezéseket (India felé, merthogy ugyebár azt hitték, ő oda jutott) bárki más is véghez tudta volna vinni, olyan dicsőségesen, ahogyan ő tette, hiszen Spanyolország bővelkedik bátor és elmés ifjú kalandorokban. Kolumbusz bölcs ember módjára nem kezdett vitába, inkább hozatott az asztalhoz egy tojást, és a nemeseknek azt mondta: fogadni merne, hogy senki nem tudja a csúcsára állítani azt, mindenféle támaszték nélkül. A tojás körbejárt az asztaltársaság tagjai között, mindenki próbálkozott, de a tojás persze elbillent, nem állt meg a csúcsán. Amikor végül Kolumbuszhoz ért, ő fogta, és egy picit hozzáütötte az asztalhoz, amitől behorpadt a csúcsa, és azonnal megállt. A nemesek elszégyellték magukat, hiszen így bizonyította, hogy minden dolog egyszerűnek tűnik, amit már valaki egyszer véghezvitt.

Kolumbusz szobra Barcelonában

2. Spanyolviasz

Nos, ki találta fel? Ez a mai napig rejtély, az mindenesetre tény, hogy az olasz ‘cera di Spagna’ (spanyolországi viasz) tükörfordításával van dolgunk. A spanyol viasz már a középkorban is jobb minőségű volt, mint a többi, mert több cinóbert tartalmazott, ami vörösebbre festette. A leveleket ezzel zárták le, mivel a hagyományos gyertya viaszánál ellenállóbb volt, nehezebben tört, a hőre pedig kevésbé volt érzékeny. Ezért spanyol ez a viasz, nem mondjuk német, vagy francia. 🙂



3. Spanyolcsizma

spanyolcsizma.jpg

Manapság újra népszerű a spanyol csizma, hiszen a Zara és egyéb márkák igen elterjedtek nálunk. Amiről viszont most írok, az a spanyolcsizma. Senkinek sem javaslom, hogy spanyolcsizma-beszerző körútra induljon; ez ugyanis egy középkori kínzóeszköz volt, amelyet a rettegett hírű spanyol inkvizíció használt először. A vádlott lábszárát két deszka közé rakták, és amikor a kérdésre nem adott kielégítő választ, szorítottak egyet a deszkákon. A lábszárat ily módon teljesen össze tudták zúzni, a csontot szilánkosra törni… Na, nekem már áll a hátamon a szőr. A mellékelt ábra mutatja, hogy ennek a csizmának a viselésétől nem csak vízhólyagok alakultak ki… Az eszközt aztán Európa-szerte használni kezdte az inkvizíció, még Magyarországra is eljutott az elmés találmány.




Spanyolnátha, spanyolfal, hablatyol

$
0
0
Spanyolországhoz kapcsolódó magyar kifejezések, második rész.


Hablatyol


Kezdeném azzal a szóval, amely az internetes fórumokon nagy vitát váltott ki. Az egyik tábor szerint ugyanis egyszerű hangutánzó szórólbeszélünk, míg a másik tábor a spanyol ‘hablar’, azaz ‘beszélni’ ige átvett módosulására szavaz. Ha engem kérdeznének, én az utóbbiakhoz csatlakoznék. Hangutánzó szavaink ugyanis szó szerint hangokat utánoznak (zümmög, csattog, kattog, pattan, berreg, stb.), ez az ige viszont inkább egyfajta beszédstílusra utal. Akkor használjuk, amikor valaki beszéde érthetetlen, logikátlan számunkra. (“Mit hablatyolsz itt össze?”) Ha pedig hozzátesszük azt az érzést, amit első spanyolországi látogatásunk során átélünk (még ha tíz éve tanulsz spanyolul, akkor is lefagy a szoftver, ha a spanyol anyanyelvűek beszédét kell felfogni), a szó eredete is teljesen világossá válik. A spanyolok csak hablatyolnak, mi meg állunk a boltban/étteremben/buszmegállóban, és kétségbe vagyunk esve…




Spanyolfal




Mi csak paravánnak hívtuk az általános iskolában. Szürke volt, és rajzokat aggattunk rá, néha mögötte báboztunk. Akkor még nem gondolkodtam el rajta, miért is spanyol ez a fal. Sajnos nem túl sok támpontot találtam a jelentéséről, inkább a rokon értelmű szóról, a paravánról van információm. A paraván francia eredetű szó, jelentése ‘a szél ellen’ (paravent franciául). Spanyolul a neve biombo, ezzel sem lettem okosabb. Ha találsz róla infót, írd meg kommentben! Nekem egy tippem van: lehet, hogy köze van a színházhoz, esetleg vándortársulatok használhattak hasonlót, így honosodott meg a szó.




Spanyolnátha




Bár ma a nátha szinte egy bögre teával és egy marék C-vitaminnal gyógyítható, ne hidd, hogy minden válfaja ilyen ‘aranyos’ kis betegség! A spanyolnátha az 1920-as években több mint 50 millió halálos áldozatot követelt (ezzel lekörözte az első világháború áldozatainak számát), és a bolygó akkori lakosságának kb. egyötöde elkapta. A betegséget az influenza vírus egyik változata okozta.

Itt az elnevezés eredete elég egyértelmű: a járványról először Spanyolországból érkeztek hírek. Még maga a király, XIII. Alfonz is elkapta. Madridban minden harmadik emberre ráragadt a betegség, az országban összesen nyolcmillióan fertőződtek meg. Minden országban más elnevezést kapott, a spanyolok egyszerűen gripe-nek (influenza) hívták. Maga a vírus nem okozott halált és a szerencsésebbek három nap alatt kigyógyultak belőle, a szövődményként fellépő tüdőgyulladást viszont nem sokaknak sikerült kiheverni a kor higiéniás körülményei okán.




Spanyol táncok – dobd fel a telet!

$
0
0
Bár itthon csak a flamencot ismerjük, Spanyolország néptánckincse csodásan gazdag és sokszínű. Ismerd meg a legnépszerűbb spanyol táncokat!



A félreértések elkerülése végett: a salsa, a merengue, a bachata, a tangó egytől egyig latin-amerikai táncok, így értelemszerűen nem kaptak helyet a cikkben. Kezdem az ide illő táncok felsorolását a legismertebbel!

Flamenco táncosnő

1. El flamenco – A flamenco andalúz eredetű, a XV. századból. Flamenconak hívják mind a táncot, mind a zenei stílust. A flamenco “alapegysége” az ún. palo, melyből több, mint 50-et tartanak számon, mindegyikhez külön táncstílus tartozik, flamencozni ezért nem fogsz olyan könnyen megtanulni, mint ahogyan a salsát lehet elsajátítani. A palo-k között is megkülönböztetünk szomorú, komor és vidám, élettel teli dallamokat. A flamenco teljes testet-lelket, nagy koncentrációt és teljes beleélést kíván, valamint nagyon érzékenynek, nyitottnak kell lenni a folyamatosan improvizáló zenész felé is. A videóban egy madridi tablao táncosnőjét láthatod. Megfigyelhető, mennyire koncentrál és mennyi érzelmi váltást tesz a táncba!







2. Las sevillanas – Ki gondolná, hogy ez a flamenco egyik mellékágát képező táncstílus a legnépszerűbb spanyol tánc a világon a tanulók számát tekintve? A sevillanas a vidám flamenco palo-k között foglal helyet, de teljesen önálló életre kelt. A zene csodálatos, a tánclépések pedig sokkal egyszerűbbek, mint a flamencoban. Eredete, mint neve is mutatja, Sevillába tehető. Páros tánc, és igazán gyönyörű zenéket lehet találni hozzá! A videóban egy pár mutatja be a tradicionális sevillai viseletet és táncot.





3. El pasodoble – Ezt a feszes, ünnepélyes táncot a bikaviadalokon játszották először zeneként. A katonai felvonulásokon is szívesen használják a mai napig aláfestő zeneként. A flamenco Andalúziához köthető, a pasodoble viszont az egész spanyol területen elterjedt. Népszerű páros tánc az ünnepségeken is. Eredete a XVI. századra nyúlik vissza, mondhatni, a flamenco “kistesója”. Versenytáncok egyik eleme, bár rettentően sarkítva, bevallom, én nem nagyon szeretem ezt a művi táncstílust. Sajnos a videómegosztó sem tobzódik az eredeti videókban: vagy rettentő béna táncosok, vagy különböző nemzetek táncos esti műsorai, vagy versenytáncosok vannak fent. Sikerült viszont találnom egy igazi kincset, amelyben egy táncos pár az egyik arénában táncolja a paso doblét, gyönyörűen, mégsem sarkítva.





4. La jota – A jota egyáltalán nem ismert nálunk, bár én már láttam egy spanyol csoport előadását egy nemzetközi folklórfesztiválon. Minden régiónak megvan a maga jotája, ismert Navarrától (észak) egészen Andalúzia magasabb részeiig (dél). Páros tánc, melyet mindig a kasztanyetta kísér. Tradicionális viseletben táncolják. Neve nem a ‘J’ betű elnevezéséből ered, hanem egy ősi szóból, amely táncot, ugrást jelentett. A jota közben ugyanis magasra szökellnek a táncosok. A videón egy tánccsoport előadásában nézheted meg a jota-t.



Neked melyik tánc tetszett a legjobban? 




Viewing all 126 articles
Browse latest View live